btbilgi

Microsoft firması en son bilgisayar işletim sistemi olan Windows 10’un güvenlik araçları ile çok iddialı. Windows 10’un anti-virüs ve firewall özelliklerinin çok gelişmiş olduğunu söyleyen firma, artık üçüncü parti güvenlik programlarına ihtiyaç olmadığını savunuyor. Ama bunun karşıtı düşünenler de var, örnek olarak güvenlik yazılımı üreten Kaspersky firması verilebilir.

En popüler anti-virüs programı üreticilerinden olan Kaspersky Lab.’in kurucusu Eugene Kaspersky, bu konuda fikirlerini açıkça dile getiriyor. Microsoft’un, Windows 10 ile gelen güvenlik uygulamalarına öncelik verdiğini ve rekabeti öldürdüğünü ifade eden Kaspersky, bu konuda çok sert yaklaşıyor. Hatta Avrupa ve Rusya’da Microsoft’a karşı çeşitli davalar açtığını da belirtiyor.

Kaspersky Labs. Kurucusu Eugene Kaspersky
Kaspersky Labs. Kurucusu Eugene Kaspersky

Microsoft bu konuda eskisine göre daha temkinli. Zamanında Windows’a gömülü gelen Internet Explorer web tarayıcısının, diğer web tarayıcı geliştiren firmalardan aldığı tepkiler hala hatırlanıyor. Firma bu tepkiler yüzünden çeşitli anti-tröst davalarına konu olmuş ve sonunda Internet Explorer uygulamasını önşartlı kurulumdan kaldırmak zorunda kalmıştı.

Şimdi ise firma, Windows 10’da gelen anti-virüs uygulaması Defender yüzünden benzer tepkiler çekiyor. Kaspersky, eski sürümlerden yeni Windows’a yükseltme yapılınca, bilgisayarda halen kurulu olan anti-virüs uygulamalarının deaktive edildiğine ve Defender’ın kullanımının ön plana çıkartıldığını söylüyor.

Windows Defender

Bunun dışında kullanım süresi dolmakta olan üçüncü parti güvenlik yazılımlarının oluşturduğu uyarıların, Windows 10 uyarı merkezinde hemen aktive edilmediğini; bu yüzden kullanıcının lisans yenilemesi gerektiğinin farkına zamanında varamadığını da belirtiyor. Sistemde kurulu olan üçüncü parti güvenlik yazılımının lisansı bitince de, Windows 10 kullanıcıyı kendi Defender uygulamasını kullanması için uyarıyor şeklinde açıklama yapıyor Kaspersky.

Bu konu sorulduğunda Microsoft yetkilileri Engadget sitesine şöyle bir açıklama yapmış:

“Microsoft Rusya ve Kaspersky Lab. firmalarının çeşitli alanlarda uzun bir ortak çalışma geçmişi bulunmaktadır. Microsoft Rusya, ülkenin yasalarına tamamen uymayı taahhüt etmiştir. Firmamız henüz FAS’dan (Rus anti-tröst düzenleyici kurum) bu yönde resmi bir uyarı almamıştır. Böyle bir uyarı alır almaz, çok dikkatli şekilde incelememizi yapacağız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.