btbilgi

Dünya çapında tüm firmalar dijital teknolojilerin potansiyelini ortaya çıkartabilmek için var güçleri ile çabalıyor. Dünya çapında girişimci ruhlu gençlere ve yeni oluşumlara büyük bir yer var. Uluslararası teknoloji şirketleri de genç girişimcilere yeni fırsat pencereleri aralıyor. Accenture Digital Hackathon da bu tür bir yaklaşımın sonucu doğmuş.

Hackathon etkinliğinde Avrupa ve Asya’dan seçilmiş sekiz ülkeden; Roma, Londra, Madrid, Amsterdam, Dortmund, Prag, İstanbul ve Dubai’den katılımcılar bulunacak. Expo 2020 Dubai işbirliği ile düzenlenecek etkinlik, 26-27 Kasım tarihlerinde yer alacak 24 saatlik bir yarışma şeklinde planlanmış. Şehirlerin tamamının birbirine sanal olarak bağlı olacağı etkinlikte, ‘hack oyunları’ denilen bağlantılı oyunlar ve uzmanlar tarafından verilen detaylı çalışmaları içerecek canlı yayınlar yer alacak.

Hackathon ile geleceğin uygulamalarına 15 bin Euro ödül

Yazılım geliştirme, tasarım ve pazarlama konusunda uzman öğrenciler, yeni mezunlar ve 1-3 yaşındaki startup’lar bu yarışmaya katılabiliyor. Yarışmacılar ister bireysel, isterlerse de 3-5 kişilik takımlar olarak başvurabiliyor. Yarışma süresince ekipler sadece projeleri ile değil takım çalışması, problem çözme ve hedefe odaklanma yetenekleri ile de jüriyi etkilemeye çalışacak. Çeşitli konulardaki uzmanlar ise bu süreçte ekiplere mentorluk yapacak.

Yaratılacak uygulamalar Nesnelerin İnterneti, mantıksal analiz, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve Blockchain gibi teknoloji alanlarında olabilir. Yarışmacıların uygulamalarda yenilikçi, ölçeklenebilir ve yinelenebilir bir yaklaşım sergilemeleri bekleniyor. Uygulama tasarımında ise üç ana temaya odaklanılması isteniyor:

Fırsat
İstihdamı artırmak ve dijitalin birleştirici özelliğinden faydalanmak,

Mobilite
Ürün, kişi ve fikir akışını engelleyen fiziksel ve teknolojik bariyerleri ortadan kaldırmak ve acil durumların ele alınış biçimini geliştirmek,

Sürdürülebilirlik
Sürdürülebilir yaşam biçimlerini teşvik etmek ve iklim değişikliğinin etkileri konusunda farkındalığı artırmak.

Katılımcılara yeni iş olanakları ve fırsatlar sunacak Accenture Digital Hackathon, toplam para ödülü olarak 15 bin Euro verecek. Google Türkiye ise toplam 5 bin dolar değerinde Google Cloud hizmeti hediye edecek. Ayrıca yarışmayı kazanan takım, projesini Expo 2020 Dubai’de sunma fırsatı bulacak. Etkinliğin İstanbul’daki yerel iş ortakları Facebook, Google Cloud ve GE firmaları.

Türkiye ayağının kayıtları ücretsiz olarak 22 Kasım tarihine kadar devam edecek. Kayıt olmak isteyenler yarışmanın resmi web sitesine gidebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.