btbilgi

Genç girişimlere rehberlik eden kurumlardan İTÜ Çekirdek bünyesinde desteklenen genç girişimciler, Big Bang 2016 etkinliğinde yatırımcılardan ciddi destekler aldılar. İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte finale kalan 20 girişim yeni yatırımlar için sahne aldı.

İTÜ Çekirdek’ten yapılan açıklamaya göre Big Bang 2016 finalinde toplam 5 milyon TL başlangıç desteği girişimlere dağıtıldı. Kuşkusuz bu desteklerin bir kısmı eğitim, ofis temini gibi ayni olarak kayda geçti. Finale çıkan girişimlerden birçoğu farklı yatırım ağları ve konsorsiyumlardan ödül ile yatırımlar alırken; yalnızca üç tanesi 2016’nın en iyileri unvanını kazanmaya layık görüldü.

Big Bang 2016’nın en çok ödül toplayan girişimleri 175 biner TL ile koloni robotuyla dikkatleri çeken Mikro-p ve yine bir robot teknolojisi üreticisi Next Horizons oldu. Bu iki girişimi 170 bin TL ile Teleporter izledi.

İTÜ Çekirdek Big Bang 2016
Bu sonuçlar sonradan İSO’nun katkısı ile birinci sıraya tırmanan Mikro-p ile biraz değişti. Mikro-p ve Next Horizon destek almada birincilik sırasını 175’er bin lirayla paylaştılar.
Elginkan Holding, Otomotiv İhracatçıları Birliği, İstanbul Sanayi Odası, TRAngels, Agito gibi genç girişimleri destekleyen birçok yatırımcısı ve Türkcell, Microsoft ve IBM gibi sponsorlarıyla Big Bang 2016 bu yıl son derece hareketli geçti.
mustafasandal
Pop sanatçısı Mustafa Sandal, genç girişimleri desteklemekten büyük bir mutluluk duyduğunu, sanatçı arkadaşlarına da yatırımlarını genç girişimlere yapmayı tavsiye ettiğini söyledi.

Finale kalan girişimciler arasında 15-16’sı yaklaşık 1,5 milyonluk nakit desteğiyle kısa dönemde gereksinim duydukları fonlamaya kavuşmuş oldular. Bu yılın ilginç yatırımcılarından biri de pop sanatçısı Mustafa Sandal idi. O da genç girişimcilerden Teleporter, Nowhere Studio ve Insprea’yı 100’er bin lira yatırım ile destekledi.

turkcell-cadir
Turkcell’in Süleyman Demirel Kültür Merkezi dışına kurduğu çadır sonuçları öğrenmek isteyen gençlerle tıka basa doluydu.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.