btbilgi

Donald Trump’ın ABD başkanlık seçimlerini kazanması üzerine, bazı çevrelerden Facebook’un bu sonuçta parmağı olduğu iddiaları gelmişti. Bu kaynaklar, Facebook gibi yüksek üyeli mesaj ve fikir paylaşım ortamlarında üretilen sahte haberlerin, seçmenlerin kararlarını etkilediğini savunuyorlar.

Özellikle Facebook platformunda paylaşımlarla yayılmış ve sonradan sahteliği kanıtlanmış bazı haberlerin özellikle üretildiği ve enjekte edildiği söylentisi yayıldı. Bunların arasında Hillary Clinton’ın e-posta sızıntılarına karışmış bir FBI ajanının öldürüldüğüne dair sahte haber de bulunuyor. Bir diğer sahte haber ise Papa’nın Donald Trump’a destek olduğu yönünde bilgi veriyor.

Seçim günü öncesi Michigan’da bir konuşma yapan Barack Obama da sosyal medya devine seslendi. “Bir haber Facebook’da yer aldığı sürece insanlar görecektir ve sosyal medya olduğu için de inanmaya başlayacaklardır” diyen Obama, asılsız da olsa bu tür haberlerin bir toz fırtınasına dönüşebileceğinden bahsetti.

Zuckerberg: Facebook’un seçimleri etkilediği fikri saçmalık

Mark Zuckerberg ise sahte haberlerin ABD başkanlık seçimlerini etkilemesinin saçma olduğunu savunuyor. Facebook CEO’su California’daki Techonomy konferansında yaptığı konuşmada “Çok az miktarda da olsa, bu tür sahte haberlerin seçimi herhangi bir şekilde
etkilemiş olabileceği düşüncesi çok çılgınca” şeklinde görüş belirtmiş. Bu görüşü savunanların hala seçim sonuçlarına inanmadıkları, güvenmedikleri ve altında farklı sebepler aradıklarını ifade etmiş.

Zuckerberg “Bir kişinin sahte bir haber yüzünden belli bir şekilde oy vermiş olacağına inanmak, tam bir empati yoksunluğuna işarettir” diyerek olumsuz görüşlerini aktarmış. 1,79 milyar kullanıcı ile Facebook hem bir sosyal medya ağı, hem de dev bir haber kaynağı olarak görev yapıyor. Pew Research Center and Knight Foundation’ın yaptığı bir araştırmaya göre, yetişkin ABD vatandaşlarının yüzde 40’ının günlük haber kaynağı olarak Facebook’u kullandıkları açıklanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.