btbilgi

Hepimiz mutlaka sıkıcı bir konuşmayı dinlemek zorunda kalmışızdır. Bu durumdaki konuşmacılar genellikle dinleyicilerin dikkatini veya ilgisini dağıtacak bir kısım davranışlarda bulunur. Sıkıcı sunumlar dinleyicileri rahatsız ettiği gibi konuşmacının imajına da zarar verir ve konunun düzgün bir şekilde anlaşılmasına engel olur. Bu tip durumların önüne geçebilmek için aşağıdaki bazı taktikleri kullanabilirsiniz.

Öncelikli olarak, sunumunuzu dinleyici kitlenizin özellikle ilgileneceği bir biçimde oluşturmalısınız. Sıkıcı ve genel bir sunum dinleyicilerin dikkatlerini odaklamalarını engeller ve konuşmacıyı kötü gösterir. Sunumlarınızı diğer sunumlardan benzemeyecek bir şekilde oluşturmak, bilgiyi dinleyiciye yeni bir şekilde aktarabilmenizi sağlar ve bu durum dinleyicilerin dikkatini sunum üzerinde tutar. Bütün konuşmayı slaytlardan okumak, dinleyicilerin ilgisini dağıtan bir başka konudur. Eğer slaytları okumakla yetinecekseniz, pratikte konuşma yapmanızın bir manası olmaz. Slaytlar konunuz hakkında özet oluşturmak, ekstra bilgi vermek veya dinleyicilerle etkileşim yaratmak için kullanılmalıdır.

Sunumda yer alan slaytları grafiklerle, istatistiklerle ve sayılarla doldurmak dinleyici için sıkıntı yaratan durumlardan biridir. Sayılar ve grafikler her ne kadar önemli olsa da dinleyiciler için bu verilerin ne manaya geldiği daha önemlidir. Bu nedenle öncelikle bu sayıların ne manaya geldiğinden bahsetmek ve  daha sonra verileri göstermek daha faydalı olur.

Bu sunum teknikleri ile başarılı bir konuşmacı olmak elinizde

Sunumunuzun akış hızı, dikkat etmeniz gereken konulardan bir başkasıdır. Dinleyiciler genellikle neyden bahsedildiğini anlamak için zamana ihtiyaç duyar. Slaytları okumak ve notlar almak için de aynı şekilde zamana ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle slaytları hızla geçmeniz veya anlatımı hızlı yapmanız genellikle dinleyiciler arasında rahatsızlık yaratır. Bunun yanında eğer aynı slayt üzerinde gereğinden uzun süre konuşursanız veya anlatım hızınız çok düşükse yine sıkıntı oluşur. Bu durumlar dinleyicilerin dikkatlerini kaybetmelerine neden olur. Sunumuzun akış hızı önemli bir konudur ve bu konuda iyileşmenin en iyi yolu  sesli bir biçimde pratik yapmaktır.

İyi konuşmacılar pratik yaparlar. Slaytlar arasındaki geçişi ne zaman yapacağınızı ve bilgiyi hangi hızla ne şekilde aktaracağınızı çalışın. Pratik yapmak sunumda takıldığınız noktaları düzeltmenize yardımcı olur. Çalışmalarınızı kaydederseniz, akış hızıyla ve takıldığınız noktalarla ilgili değişiklikler yapabilirsiniz. Pratik yaparken performansınız hakkında yorumlarda bulunabilecek insanların yanında olmanız da faydalı bir yöntemdir. Biri önünde pratik yapmak veya çalışmalarınızı kaydetmek istem dışı yaptığınız hareketleri fark edebilmek için de faydalı olur. Örneğin konuşma sırasında sürekli tükenmez kaleminizi açıp kapamak, saçınızı geriye atmak, rahatsız biçimlerde durmak veya aynı cümleleri sürekli tekrar etmek gibi hareketlerde bulunuyor olabilirsiniz. Bu tip davranışlar dinleyicilerin dikkatini dağıtır.

Dinleyicilerle göz teması kurmak konuşma için genelde pozitif etki yaratır. Buna karşın sürekli dinleyicilerden birine odaklanmamaya dikkat etmelisiniz. Sürekli aynı kişiye bakmak o kişiyi rahatsız eder. Benzer şekilde, gözlerinizle bütün odayı hızla taramaya başlarsanız dinleyiciler üzerinde olan etkinizi kaybedersiniz ve dikkatlerini dağıtırsınız. Bu konuda bir kişiyle, bir cümle söyleyecek kadar, yani iki veya üç saniye göz teması kurmak iyi bir yaklaşımdır.

Sunumlarınız teknik bir konu hakkında olsa da mümkün oldukça sade bir dil kullanmanız daha iyi olur. Konu hakkında bilgili olduğunuzu göstermek amacıyla gereğinden fazla ağdalı bir dil kullanmak genelde negatif bir etki yaratır. Dinleyicileriniz kullandığınız ifadelerin ne manaya geldiğini düşünmek için zaman harcamaya başlarsa sunumunuzla ilgilenemezler.

Bu sunum teknikleri ile başarılı bir konuşmacı olmak elinizde

Sunumunuzun başarılı olması için nasıl göründüğünüz ve davrandığınız da önemlidir. Sunumu karakterinize uygun bir biçimde düzenlemeniz faydalı olur. Eğer normalde espriler yapan biri değilseniz sunumu espriler yapacak bir şekilde kurmayın. Normalde konuşmalarda anekdotlar aktaran biri değilseniz sunum sırasında anekdot yerleştirmek için yapay davranmayın. Konuşurken yürümeye eğimliyseniz sunum sırasında sabit durmak için kendinizi zorlamayın. Sunumu karakterinizle çakışacak bir şekilde kurmak rahatsız durumlara neden olabilir. Benzer biçimde her sunum için takım elbise giymek zorunda değilsiniz. Fakat ne giyerseniz giyin kırışık ve kahve lekesi olan kıyafetler dinleyicilerin dikkatini dağıtır ve konuşmacıyı kötü gösterir. Bu yüzden sunumlar için salonun odağı olacağınızı aklınızda tutarak temiz kıyafetler giyin. Aynı zamanda kahve lekesi gibi acil durumlar için yedek kıyafet taşımanız faydalı olabilir.

Son olarak, sunumlara nasıl başladığınız ve nasıl bitirdiğiniz dinleyicilerin düşüncelerini etkileyen durumlar arasındadır. Sunuma kimsenin anlamadığı bir espri ile başlamak veya konuya iyi bir giriş yapamamak dinleyicilerin hakkınızdaki ilk izlenimini lekeler. İlk izlenimlerin değişmesi zordur ve sunuma ilgi çekecek bir şekilde başlamazsanız büyük ihtimalle sunumun geri kalanında dikkatleri toplamakta sıkıntı yaşarsınız. Sunuma konuya bağlantı yapan bir soruyla başlarsanız dinleyicilerin etkileşimini arttırmış olursunuz. Dinleyicilerin ilgisini çekeceğini bildiğiniz ilginç bir diyalogla da giriş yapabilirsiniz. Sunuma yüksek enerjili pozitif bir giriş yapmak dinleyicilerin ilgisini toplar ve sunumun kalanı için pozitif bir hava oluşturur. Sunumu nasıl bitirdiğiniz de önemlidir. Sunum tamamlanırken konuşmanızın ana mesajının vurgulamak istersiniz. Genelde sunumların sonuna eklenen soru cevap kısımları ana mesajı vurgulamanızın önüne geçer. Bunu önlemek için soru cevap kısmını sunumunuzun içerisine dağıtmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapamıyorsanız kapanış konuşmanızı soru cevap kısmından sonra gerçekleştirin. Böylelikle dinleyicilerin sunumuzla ilgili son izlenimi sunumunuzun özeti olur.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.