btbilgi

Google’ın 3 sene önce mobil cihazlara hareket detektörü eklemek amacıyla deneysel bir proje olarak başladığı Project Tango teknolojisi, Lenovo iş birliğiyle hayata geçiriyor. Lenovo’nın Phab2 Pro adıyla satışa çıkaracağı ürün, Project Tango teknolojisine sahip ilk akıllı telefon olma özelliğini taşıyor.

İçerisinde yer alan hareket ve boyut sensörleri sayesinde, Lenovo Phab2 Pro çevresini sanal ortamda 3 boyutlu bir nokta bulutu olarak oluşturabiliyor. Cihaz oluşturduğu sanal uzay içerisinde kendi yerini belirleyebilme becerisine de sahip. Bu yöntem, bir kamera aracılığı ile artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) uygulamaları kullanımına imkân tanıyor.

Telefon ilk aşamada Google Tango destekli yaklaşık 30 farklı uygulamayla hizmet verecek. Bunlar arasında Lowes’in yayınladığı, ilgilendiğiniz ürünlerin satın almadan önce evinizde nasıl görüneceğinin modellemesini yapan uygulama dikkat çekiyor. Ayrıca telefonla işaret edilen bir objenin uzaklığını ve boyutlarını ölçmeye sağlayan bir başka uygulama da mevcut. Bunların yanı sıra sanal cisimler ile evinizdeki objelere etkileşim kurduran araba yarışı ve domino gibi oyunlar da seçenekler arasında olacak.

Lenovo Phab2 Pro akıllı telefon 4 GB RAM, 64 GB hafızaya, 8 megapiksel gücünde ön kameraya ve 16 megapiksel gücünde arka kameraya sahip. Cihazda 6.4″ QHD (1440 x 2560) ekran ve Dolby Atmos destekli, 5.1 kanal 360 derece ses kaydı alabilen 3 mikrofon var. Üzerinde Android 6.0 işletim sistemi çalışan telefonun boyutları ise 179,83 mm x 88.57 mm × 10.7mm. Sadece 259 gr ağırlığındaki Phab2 Pro’ya, 4050 mAh gücünde bir batarya yeterince pil ömrü sağlıyor.

Lenovo Phab2 Pro 499 dolar fiyatıyla satışa çıkıyor, ama mağazaların Aralık ayına kadar beklemesi söz konusu olabilir. Ayrıca telefonda kullanılan teknolojinin çok büyük bir potansiyeli var, fakat şu an için son kullanıcının ilgisini çekip çekmeyeceği bir merak konusu. Ek bir bilgi olarak, Google’ın Daydream VR sanal gerçeklik sisteminin Phab2 Pro ile uyumlu olmadığı da aktarıldı. Yani ileri teknoloji seven kullanıcılar ya AR destekli Phab2 Pro, veya VR destekli Google Pixel arasında seçim yapmak zorunda kalabilir.

Phab2 Pro şu an piyasadaki Tango teknolojisi destekli tek ürün. Buna karşın Google’dan yapılan açıklamaya göre, gelecek sene başka üreticilerden yeni cihazların çıkmasını bekleyebiliriz. Google bu yeni cihazların hangi üreticilerden geleceğini henüz açıklamadı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.