btbilgi

software_xtrlargeBu yazıda, yazılım hazırlama teknolojilerinden bahsedeceğim. Yazılım hazırlamayla ilgili teknolojileri konuya yabancı olanlar için özetleyerek tercih yapmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyorum. Konu çok kapsamlı olduğu için tecrübelerimi çeşitli başlık ve gruplar halinde paylaşacağım.

Program yazmak, program ne kadar basit olursa olsun, karmaşık, kapsamlı ve uzun bir süreçtir. O kadar kapsamlıdır ki, “bir yazılımın karmaşıklığı, yazılımcısının beyin kapasitesiyle sınırlıdır” gibi komik -ama bir o kadar da doğru- bir cümleyle anlatılabilir.

Sadece bu da değil. Araba almak isteyen bir insanın çok sayıda seçeneği olması gibi, yazılım hazırlamak isteyen insanın da çok seçeneği vardır (üstelik araba almak isteyenden çok daha fazla sayıda).

Programlama dilleri, biraz gündelik konuştuğumuz insan dillerine benzer. Anlatmak istediğiniz herhangi bir şeyi, her dilde anlatabilirsiniz. Benzer şekilde, belli bir amaca yönelik bir program yazacaksanız, her dilde yazabilirsiniz. Tabii bu demek değildir ki tornavidayla çivi çakmak mantıklıdır.

Yine de, bazı diller ve bazı teknolojiler belirli amaçlar için daha uygundur. Gündelik yaşamda kullandığımız dillerin aralarında farklar olması gibi, program yazmak için kullanacağınız teknolojiler de kendi içinde çeşitlenir. Örneğin yapay zeka ve makine öğrenmesi amaçlı bir program hedefliyorsanız programlama dili olarak Python güzel bir tercih olacaktır. Yok amacınız bir örütbağ sitesi ise PHP ile çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Üstelik teknoloji tercihleri sadece programlama dili seçince de bitmiyor. Sunucu işletim sistemi, veritabanı tercihi ve önbellek sistemi tercihi gibi çok sayıda olası tercih var. Bu yazıda belli başlı teknoloji tercihlerine ve her başlığın altındaki en hakim seçeneklere kısa kısa değineceğim.

Bu teknoloji grupları birbirleriyle yakından ilgilidir ve birinde yapacağınız tercih diğerlerini etkiler ve hâtta değiştirebilir. Örneğin programlama dili tercihinizi C# olarak yaparsanız, sunucu işletim sistemini de Windows olarak değiştirmeniz gerekir.

Önce sunucu teknolojilerine, daha sonra istemci tarafına değineceğiz. Sunucu tarafı çok daha önemli ve ağırlıklı olduğu için sunucularla ilgili başlıkların çok daha fazla olduğunu göreceksiniz. Zaten istemci tarafında sunucu tarafında olduğu kadar çok seçenek bulunmuyor.

Böyle uzun yazılarda yazının devamı olduğu çoğu zaman belli olmaz, o yüzden ufak bir hatırlatma, sonraki sayfalara geçmek için alttaki sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
1
2
3
4
5
PAYLAŞ
Yıllanmış yazılımcı, yazılım proje yöneticisi, anahtar teslim yazılım ustası. Eski öğretmen. İş dünyasından çıkınca, iki çocuk babası.