btbilgi

IDC Türkiye’nin düzenlediği Dijital Perakende Konferansı 2016, 9 Kasım tarihinde gerçekleşti. İstanbul’da, Wyndham Grand Levent otelinde yer alan etkinlik, farklı alanlardan dijital perakendecilerin, hizmet ve ürün sağayan firmaların buluşma noktası oldu.

Geçen sene “Üretim ve Perakende Konferansı” olarak düzenlenmiş olan etkinlik, bu sene dijital perakendeyi ayırıp daha derinlemesine incelemek amacındaydı. Etkinliğin ana teması, tüm sektörleri etkileyen dijital dönüşümün perakende sektörüne yansıması ve değişen müşteri profili idi. Büyün gün boyunca çeşitli paneller, konuşmalar ve sunumlarda bu iki konu üzerine konuşuldu ve bilgiler verildi.

Kaynak: IDC Türkiye Twitter
Kaynak: IDC Türkiye Twitter

Etkinlik, IDC Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları ve IDC Retail Insights’dan sorumlu Araştırma Direktör Yardımcısı Andrea Sangalli’nin açılış konuşmaları ile başladı. İki konuşmacı da perakendecilerin yaşadığı dönüşümün uzun bir süreç olduğundan, çoklu kanalların bu süreçteki yerinden ve değişen müşteri ihtiyaçlarının takip edilmesinin ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

Konferansta yapılan panellerde, Teknosa, Koçtaş, Metro, CarrefourSA, Eczacıbaşı gibi büyük firmalar ve Mudo, LC Waikiki, Atasay, Kiğılı, Vestel, Markafoni gibi büyük mağazaların yöneticileri yer aldı. Tüm firmalar dijital dönüşümün işlerini nasıl etkilediğini ve değişen mağazacılık deneyimlerini aktardılar. Tüm konuşmacılar, yeni çağda müşterinin isteklerinin nasıl değiştiğinden ve buna uyum sağlayabilmek için ürettikleri projelerinden bahsettiler.

Etkinlikteki kısa süreli sunumlarda ise, perakende sektörüne dijital hizmet veren firmalar çeşitli ürün ve çözümlerini aktardılar. Firmalar sunumlarında sadakat yönetimi sistemleri, omnichannel idaresi, Nesnelerin İnterneti çözümleri, akıllı satış sistemleri, mağazacılık otomasyon ürünleri, çalışanlara yönelik dijitalleştirme ve yönetim projeleri, güvenlik sistemleri ve veri yönetimi gibi farklı alanlarda ürün ve hizmetleri anlattılar, örnekler verdiler.

CarrefourSA CIO'su Önder Kaplancık, “Yılın En İyi Perakende CIO”su ödülünü alırken (Kaynak: IDC Türkiye Twitter)
CarrefourSA CIO’su Önder Kaplancık, “Yılın En İyi Perakende CIO”su ödülünü alırken (Kaynak: IDC Türkiye Twitter)

Dijital Perakende Konferansı, İTÜ ARI Teknokent’in moderatörlüğündeki Dijital Perakende Girişimcileri tanıtımları ile zenginleşti. Sonda ise IDC Türkiye’nin sunduğu Perakende Teknoloji Ödül Töreni sahne aldı. Törende “Büyük Veri Analitiği” dalında Mudo, “Müşteri Deneyimi Kategorisi”nde Teknosa, “Dijital Kanallar Kategorisi” alanında Biggshop, “Çoklu Kanal Çözümü Kategorisi”nde Greyder, “Teknoloji Hizmet Sunumu Kategorisi” dalında Hopi ödül kazandı. 2016’da “Yılın En İyi Perakende CIO”su ödülünü ise CarrefourSA CIO’su Önder Kaplancık aldı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.