btbilgi

Trump’un ABD başkanı seçilmesiyle BT şirketlerini endişe sardı. Donald Trump, seçim kampanyasında, ülke dışı dış kaynak kullanımına kesinlikle karşı olduğunu açıklamıştı. ABD’nin BT alanında Çin ve Hindistan’la derin bağları bulunuyor. Çin’de üretim gerçekleştirilirken, Hindistan’da ise yazılım geliştiriliyor, dış kaynak kullanılıyor.  Hindistan’da 110 milyar dolarlık bir teknoloji sektörü bulunuyor ve ABD şirketleri bu sektörü sırtlamış durumda. Hindistan’daki teknoloji sektörünün gelirlerinin yüzde 70’ini ABD oluşturuyor. Trump’ın iktidara gelmesiyle dış kaynak kullanımında azalma olmasından endişe ediliyor.

Hindistan’ın önemli BT analistlerinden Raman Roy, Hindistan teknoloji sektörünün ABD ile derin ilişkiler içinde olduğunu belirterek bunun değişmesinin çok zor olduğunu söylüyor. Raman Roy konu hakkında görüşlerini şöyle açıklıyor: “Hiçbir sorun olmayacağını düşünüyorum. Trump bir gecede 1 milyon kişi üretip, işleri onlara yaptıramaz. Düğmeye basıp Hindistan’dan dış kaynak kullanılmasını durduracağım diyemez. Amerika’da finans sektörü, sigorta sektörü gibi büyük sektörler hizmetlerini Hindistan üzerinden veriyor.”

Trump’un anti-göçmen fikirleri Silikon Vadisindeki şirketleri de endişelendiriyor. Trump daha önceki açıklamalarında H1-B vizesine karşı olduğunu açıklamıştı. Trump’un başkan olmasıyla beraber, çalışma vizelerinin verilmesi zorlaşabilir. Green card sayısı azalabilir.

Ayrıca, Trump Çin ile ekonomik ilişkileri sınırlandırmak istiyor. Bunu yapmak için kur ayarlamalarından, gümrük düzenlemelerine kadar bir çok şeyi devreye almak isteyen Trump, üretimini Çin’de gerçekleştiren Apple gibi firmaları endişelendiriyor.

Warwick Business School Profesörü Christian Stadler, Trump’ın seçilmesinin Brexit gibi bir belirsizlik getirdiğini belirterek şunları söylüyor: “Trump’un hangi seçim vaatlerinin hayata geçeceğini bilmiyoruz. Trump, serbest ticarete kesinlikle karşı olduğunu dile getirdi. Bu yüzden çelik gibi bazı endüstrilerde büyük gümrük vergisi artışlarına hazır olun.”

Diğer taraftan Trump’ın iktidara gelmesiyle Obama tarafından hazırlanan Transatlantik Ticaret ve İşbirliği Anlaşması da rafa kalkabilir. Bu anlaşma Avrupa ve ABD arasında ticareti artıracak bir çok yenilik içeriyordu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.