btbilgi

MacRumors sitesinin eline geçen bir rapora bakılırsa, Apple firması kendileri için başarılı bir akıllı telefon modelinin devamını getirmeyecek. Bu model, 2016 yılında çok tutulan ve Apple’a iyi satış rakamları getiren iPhone SE modeli.

Sitenin bulduğu rapor, dünyanın en iyi Apple analisti olarak görülen Ming-Chi Kuo’ya ait. KGI Securities firmasında çalışan analist, Apple’ın 4 inç ekranlı, cüzdan dostu modeli iPhone SE’yi 2017’de üretmeyeceğini öngörmüş. Kuo bu kararın sebebi olarak, Apple’ın daha yeni iPhone 7 modelinden elde etmekte olduğu yüksek kârı azaltmamak olduğunu tahmin ettiğini belirtmiş.

Analist Kuo ayrıca 2017’nin ikinci yarısında Çin’deki talebin azalması ve yeni iPhone SE modelinin iptali yüzünden Apple’ın toplam satışlarının düşeceğini de öngörüyor. Ayrıca 2016’nın ilk yarısında Apple’ın deneyimlediği yüksek satışların ciddi bir kısmının, SE modeli yüzünden olduğunu da ifade etmiş. SE modeli neredeyse iPhone 6S kadar yüksek perfomanslı bir cihaz olarak, orta seviye telefon arayan müşterilerin çok ilgisini çekmişti.

Kuo bunun dışında Apple firmasının satış tarafında yaşayacağı sıkıntıyı, parça fiyatlarını düşürmeleri için üreticilere yansıtacağını da iddia ediyor. Firmanın Kasım ve Aralık’da, iPhone 7 parçalarını üreten firmalara fiyat azaltma yönünde baskı kuracağını söylemiş. Buna karşılık tüm parça üretici firmaların bu baskıya boyun eğmeyeceği ve Apple’ın daha ciddi bir sıkıntıya gidebileceği de aktarılmış durumda. Bu tepkinin, firmanın telefon başına kâr marjının düşük olduğu ekran gibi önemli parçaların üreticilerinden geleceği düşünülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.