btbilgi

Son yıllarda yapılan çevre bilimleri araştırmalar, dünyanın gidişatı ile ilgili endişe uyandırıcı bilgiler sunuyor. Çevrebilimciler mütemadiyen artmakta olan küresel sıcaklık seviyelerinin, yüzyıl sonunda çok ciddi bir tehlike getireceğini söylüyorlar. 2100 yılı itibarı ile birçok kıyı ülkesinde gözlemlenecek su yüksekliği yüzünden, milyonlarca insan evlerinden olabilir.

Yeni yayımlanan bir bilimsel makale, dünyanın genel sıcaklığında görülecek birkaç derecelik artışların yüzyıl sonunda yol açacağı sonuçları gözönüne koymuş durumda. İngiltere Ulusal Oşinografi Merkezi’nden (UK National Oceanography Centre) Svetlana Jevrejeva ve ekibinin yaptığı araştırma, 2100 yılında 136 kıyı şehrinde su seviyelerinde en az 1-1,5 metreye varan yükselişleri öngörüyor.

Araştırma raporunda daha erken bir tahmin olarak, 2040 yılında küresel olarak 2 derece (Celsius) artış olacağı öngörülmüş. En gelişmiş iklim analiz sistemleri ile tahmin edilen bu ısı, dünya çapında kıyı şehirlerinin yüzde 90’ında 20 santimetre su yükselişine sebep olabilir. Birleşmiş Milletler’den gelen bir başka ısı değişikliği raporu ise daha vahim bir sonuç veriyor. Bu rapor 2030 yılında küresel olarak 3 derece (Celsius) miktarında yükselme olabileceğini iletiyor.

2100 yılında milyonlarca insan sular altında kalabilir

Ulusal Oşinografi Merkezi’nin raporunda, kıyı şehirlerindeki su yükselme oranlarının vereceği zarar da belirtilmiş. Ekibin öngörüleri doğru çıkarsa, 2100 yılında ABD kıyı şehirlerinden New York ve New Orleans’da 1’er milyon, Miami’de 2,5 milyon, Çin’deki Guangzhou’da 2,1 milyon ve Hindistan’daki Mumbai’de 1,8 milyon insan evsiz kalabilir. Rapor, özellikle Bangladeş ve Vietnam gibi ortalama rakımı düşük kıyı ülkelerinin çok ciddi zarar göreceğini açıklıyor.

Küresel ısınma yüzünden eriyen buzulların yaratacağı yükselen su seviyeleri sadece büyük şehirleri vurmayacak. Dünya çapındaki tüm ada ülkeleri, adalardaki şehirler, kıyı ekosistemleri ve kıyılardaki kültürel/tarihi yapıların tamamı bu yüzyıl sonu itibarı ile risk altında olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.