btbilgi

Microsoft son yılların en başarılı dönemini yaşıyor. Satışlarını artıran, gelirlerini yükselten firma 1990’lardaki günlerine dönmüş gibi. Geçtiğimiz hafta Microsoft’un hisseleri 1999 yılından bu yana ilk kez 57 USD’nin üzerine çıktı. Şu an firmanın hisseleri 60 USD’den işlem görüyor. 2009 yılında hisseler 16 USD seviyelerini görmüştü. Sonraki yıllarda da hisseler 20’li rakamları aşamamıştı.

1999 yılında Microsoft’un gelirleri 20 milyar USD, karı ise 7,8 milyar USD’iydi. Günümüzde ise firmanın gelirleri 85 milyar USD, karı ise 16,5 milyar USD.

25 milyar USD buluttan geldi
Microsoft’un bu büyümesinde bulut bilişimin büyük önemi bulunuyor. Firmanın gelirlerinin 25 milyar dolarını bulut servisleri oluşturuyor. Microsoft’un bulut bölümünün toplam değeri 170 milyar doları aşmış durumda. Microsoft, Windows işletim sistemi ve ofis yazılımlarından senede 31 milyar dolar gelir elde ediyor. Bu alan seneler boyunca küçülmeye gitti ama hala firma gelirlerinin büyük bir bölümünü yazılım satışlarından elde ediyor.

Xbox ve Surface tablet satışlarından Microsoft senede 13,5 milyar dolar gelir elde ediyor. Microsoft’un gelirlerinin 6 milyar dolarını da reklam gelirleri oluşturuyor. Kurumsal servislerden senede 10 milyar dolar kazanan firma, son birkaç çeyrektir sürekli gelirlerini artırıyor.

2017’nin ilk mali çeyreğinde Microsoft, 22,3 milyar USD gelir elde ettiğini açıkladı. Analistler bu rakamın 21,71 milyar USD olacağını öngörmüştü. Microsoft analistlerin tahminin üzerinde bir gelire ulaştı. Son çeyrekte Microsoft’un Office ve Office 365 satışları yüzde 6 oranında artarak 6,7 milyar USD ulaştı. Birinci çeyrekte 0,9 milyon yeni müşteriye sahip olan Office 365 toplam 24 milyon kullanıcıya ulaştı. Ticari ofis ürünleri ve bulut servisleri gelirleri yüzde 5 oranında büyüdü. Windows Server ve Azure’nin dahil olduğu akıllı bulut segmentinde yüzde 8.4 büyüme gösteren firma 6,4 milyar USD gelir elde etti. Microsoft’un Surface, cep telefonu ürünlerini içeren segmenti yüzde 2 oranında daralarak 9,3 milyar USD gelir elde etti.

Windows Phone hüsran oldu
Microsoft, sektörün en eski firmalarından birisi olmasına rağmen yeniliklere hızla ayak uydurabilen bir firma. 2014 yılında Satya Nadella’nın CEO olmasıyla beraber firmada hızlı bir değişim başladı. Bulut servislerine ağırlık veren firma gelirlerini rekor seviyede artırmayı başardı. Microsoft’un en başarısız olduğu alan mobil telefonlar alanında oldu. Rakipleri Google ve Apple, mobil telefon pazarında büyük başarılara imza atarken, Windows Phone tutmadı. Günümüzde akıllı telefonların sadece yüzde birini Windows Phone cihazlar oluşturuyor. Piyasada Android’in hakimiyeti bulunurken, ikinci sırada IOS geliyor. Microsoft, Steve Ballmer zamanında Nokia’yı 7,2 milyar USD satın almıştı. Bu satın alma Microsoft’u büyük zarara uğratmıştı.

Satya Nadella’nın gelmesiyle birlikte firmanın vizyonu değişti ve firma bulut teknolojilerine ağırlık verdi. Ayrıca Surface tabletleriyle büyük başarı sağlayan firma yüksek gelir rakamlarına ulaştı. Bakalım Microsoft önümüzdeki dönemde yakaladığı bu pozitif havayı devam ettirebilecek mi?…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.