btbilgi

1960’lardaki hava yolculuğu fotoğraflarında hep şık giyimli, şampanya yudumlayan yolcular ve geniş uçak kabinleri görülmekte. Bugün ise bunlar yerlerini sıkışık koltuklar, kalabalık havaalanları ve mutsuz, yorgun yolcular almış durumda. Buna bakılırsa havacılık firmalarıın sunduğu uçuş deneyimleri her geçen sene kötüye gidiyor gibi gözüküyor.

İşte havacılık endüstrisi ve ona hizmet eden firmalar, günümüz yolcusunu uçuş boyunca eğlendirmek ve dinlendirmek için gelişmiş teknolojinin fırsatlarından yararlanmak istiyor. Gelin hep beraber yakın geleceğin konforlu ve eğlenceli uçuşlarına bir göz atalım.

Kaynak: Panasonic
Kaynak: Panasonic

Kişiselleştirilmiş uçak içi eğlence sistemi
Mobil teknoloji seyahat konforunu geliştirmede önemli bir rol oynuyor. Panasonic’in Waterfront sistemi, uçağın yerleşik eğlence sistemini kontrol etmek için mobil cihazlar kullanmanıza olanak sağlıyor.  KLM gibi bazı havayolları, uçuş bilgilerini Facebook Messenger sohbet botu ile yollamaya başladı. Havacılık şirketleri Thales ve B/E yolcu deneyimlerini kişiselleştirmek için akıllı telefonları kullanıyor. Örnek olarak akıllı telefon ile koltukları senkronize ederek yolcuların tercihlerini önceden bilmek veya önceki uçuşta yarım kalan bir filme devam etmek gibi olanaklar sağlıyor.

Kaynak: Thales
Kaynak: Thales

Canı sıkılmış yolcuları oyalamak
Thales ve B/E’nin “Digital Sky” model koltukları büyük ve daha yüksek çözünürlüklü ekranlardan faydalanmakta. Hollanda merkezli AirFi ise kısa mesafeli tek koridorlu uçakları ve eğlence sistemlerine sahip olmayan düşük maliyetli havayollarını donatıyor. Şirketin taşınabilir kablosuz sistemi, yolcuların kendi mobil cihazlarına özelleştirilmiş ve kaliteli içerik yollamayı sağlıyor. Ayrıca bu sistem ile uçuş sırasında yiyecek/içecek ısmarlamak veya alışveriş yapmak da mümkün. Bir başka örnek olarak, Aeromexico geçtiğimiz günlerde Netflix tabanlı uçuş eğlence hizmetleri için, Gogo’nun “2Ku” uydu tabanlı internet bağlantısı kullanacağını duyurdu.

Kaynak: Qantas
Kaynak: Qantas

Sanal gerçeklik
Gogo firmasının yöneticisi Ash ElDifrawi, “Yolcuların yüzde 80’inden fazlası, kendi cihazı ile uçağa biniyor. Bu durumda koltuk arkası ekranları ortadan kaldırıp ağırlık avantajını, yolculara farklı özel hizmetler vermek için kullanabiliriz.” Sanal gerçeklik de bu hizmetlerden biri olabilir. Transavia firması yolculara sanal gerçeklik gözlüğü ve cihazlarına uygun içerik gönderme opsiyonunu ek bir gelir kapısı olarak kullanmayı planlıyor. Şimdiye kadar yaptıkları testler memnuniyet ile karşılanmış. Qantas ise Avustralya-ABD arası uçuşlarda birinci sınıf yolculara VR hizmeti vermeye başlamış bile.

Kaynak: Factory Design
Kaynak: Factory Design

Mükemmel havayolu koltuğu
Yeni nesil uçuş her ne kadar eğlence içinde bir yolculuk sunsa bile, rahat bir ortam olmadan işe yaramayacak. LED aydınlatmanın jet lag etkisini azalttığı, gece uçuşları sırasında etkili olduğu kanıtlanmış durumda. Boeing’in yeni nesil uçakları ve “Airspace by Airbus” isimli konsept kabin (Airbus A330neo ve A350 uçaklarında hizmet sunulmuş), LED ışıkların avantajlardan yararlanmaya çalışan özelliklere sahip. Uçak koltuklarının kendileri ise apayrı bir inovasyon konusu. Factory Design’ın yolcuya göre şekil değiştiren koltukları veya yatan, ısıtmalı, üstü kapanan koltuklar gibi denemeler hep yolcuları daha rahat ettirmek için.

Kaynak: Factory Design
Kaynak: Factory Design

Özel uyku odaları
Yine Factory Design‘ın bir fikri olan “Air Lair” uyku kabinleri, yolculara kendilerine özel fütüristik birer kozaya sokuyor. Premium yolcular için tasarlanan bu kozalar ayarlanabilir ışık, ses ve sıcaklık özelliklerine sahip olacak. Zodiac Aerospace firması ise uçakların kullanılmayan kargo alanlarını yatak barındıran birer odaya çevirmek niyetinde. Bunlar gibi daha uçuk fikirler, hava geçiren ama ses yalıtımı yapan yeni materyaller geliştikçe daha olası hale geliyor. Airbus bile gelecekte bu türden özel uyku bölümlerini uçaklarına adapte etmeyi düşünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.