btbilgi

Bilişim endüstrisinin araştırma şirketlerinden International Data Corporation (IDC), 1 Kasım tarihinde BT sektörünün 2017 yılı ve sonrasında geçireceği değişimler hakkında bazı temel öngörülerini paylaştı. IDC Analiz Şefi Frank Gens tarafından bir web konferansında yayınlanan “IDC FutureScape” raporu kurumların dijitalleşmesi yönünde yaşanacak gelişmeleri ayrıntılandırıyor.

Rapora göre küresel şirketler, tamamıyla dijital ekonomi yöntemlerine geçmek zorunda kalacakları bir noktaya geldiler. Bu dijitalleşme aşaması sadece pilot projeler, girişimler veya kısıtlı şirket birimleriyle sınırlı bir çaba gibi görünmüyor. Önümüzde üç ya da dört sene içerisinde dijital dönüşümün makroekonomik boyuta ulaşması ve şirketlerin çalışma şeklinin değişerek küresel ekonominin yeniden şekillenmesi bekleniyor.

Frank Gens’in yaptığı açıklamaya göre dijital dönüşüm çabalarının ‘proje’ veya ‘girişim’ konumundan iş önceliğine dönüştüğü bir noktada bulunuyoruz. Endüstriden bağımsız olarak bütün şirketler çalışanların ve yöneticilerin düşünme şekli, ne ürettikleri ve nasıl çalıştıkları konularında artık dijital eksenli olmak zorunda. Frank Gens ayrıca dijital dönüşüm yapmak isteyen şirketlerin üçte birinin sürecin zorluğuna yenik düşeceğinin de altını çiziyor.

IDC’nin 2015’da hazırladığı öngörü raporunda, 2019 yılında dünya çapında tüm IT yatırımlarının yüzde 60’ının bulut bilişim, büyük veri/analitik, mobil ve sosyal ağlara yapılacağı belirtilmişti. Gans bu seneki raporda, 2019’da bu dört alana yapılacak yatırım tahminlerinin yüzde 75 oranına yükseltildiğini açıkladı. IDC, dijital ekonomi dönüşümünün tahminlerden çok daha hızlı geliştiğine dikkat çekiyor.

Gens’in sözcülüğünü yaptığı web konferansında önümüzdeki dört sene boyunca BT operasyonlarını etkileyecek 10 öngörüden bahsedildi. Bu öngörüler özetle şu şekilde sıralanıyor:

  1. 2020 yılına kadar Global 2000 içerisindeki şirketlerin yüzde 50’si işlerinin büyük bir kısmını dijital ayağı olan ürünler, hizmetler ve tecrübeler yaratmaya odaklayacak.
  2. 2019 yılına kadar bulut, büyük veri analizi, sosyal işler ve mobil teknolojilerinden oluşan üçüncü taraf platform teknolojileri BT harcamalarının yüzde 75’ini oluşturacak ve bu gelişme geri kalan BT pazarının büyüme oranından iki katı hızla gerçekleşecek.
  3. 2020 yılına kadar bütün şirketlerin BT altyapı ve yazılım harcamalarının yüzde 67’si bulut tabanlı hizmetlere gidecek.
  4. 2019 yılına kadar dijital dönüşüm girişimlerinin yüzde 40’ı ve etkin durumdaki IoT çalışmalarının tamamı öğrenen Yapay Zeka destekli olacak.
  5. 2017 yılında müşterilerle iletişim halinde olan Global 2000 şirketlerinin yüzde 30’u AR/VR (artırılmış / sanal gerçeklik) teknolojilerini pazarlama çalışmalarında kullanmak amacıyla testler yapacak.
  6. 2018 yılına kadar birden fazla şirketin biraraya gelerek kurduğu ve endüstriyel işbirliklerine dayalı bulut tabanlı platformların (Industrial Colloborative Cloud – ICC) sayısı 450’i aşacak ve 2020 yılına kadar Global 500 şirketlerinin yüzde 80’inden fazlası ICC’ler kanalıyla dijital hizmetler sunacak.
  7. 2017 yılında Global 500 şirketlerinin yüzde 70’i dijital dönüşüm/geliştirme takımlarına sahip olacak.
  8. 2020 yılına kadar bulut hizmeti sağlayıcıları gelirlerinin yüzde 70’ini kanal ortakları (channel partners) ve aracılar ile elde edecek. 2018 yılına kadar büyük kanal ortaklarının işlerinin en azından üçte birini donanım satışından bulut hizmetleri satışı/aracılığı işine geçirecek.
  9. 2020 yılına kadar şirketlerin performansı yeni dijital ekonomiyi yansıtacak tarzda ölçülmeye başlayacak ve bu ölçümler yüzde 20 ile yüzde 100 arasında daha iyi iş performansı gerektirecek.
  10. 2020 yılına kadar sağlık/fen bilimleri ve tüketici ürünleri şirketlerinin üçte biri, üçüncü taraf platform teknolojileri insan bedeniyle entegre eden ilk ürünleri çıkarmaya başlayacak. “Geliştirilmiş İnsan” ürünleri 2020 yılların ortalarında popülerleşecek.

Bu konuyla ilgili rapora ve web konferansına aşağıdaki bağlantıyla ulaşabilirsiniz: http://www.idc.com/events/futurescapes

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.