btbilgi

Kasım ayının 1’i geçtiğimiz sene iki ayrı kolda çalışmaya başlayan Yeni HP’nin birinci yaşgünüydü. Geçtiğimiz sene 1 Kasım’da HP,  Hewlett Packard Enterprise (HPE) ve HP Inc. olarak işlerini ikiye ayırdı. HPE sunucular, depolama, ağlar, danışmanlık hizmetleri ve yazılım ile finansal hizmetler alanında hizmet vermeye başlarken, HP Inc. bilgisayarlar, yazıcılar ve çevre birimlerini devraldı.

xTRlarge olarak Yeni HP’nin amiral gemisi HP Inc.’in Türkiye izdüşümü HP Bilgisayar ve Baskı Teknolojileri Genel Müdürü Filiz Akdede ile Yeni HP,  Samsung’un yazıcı grubu ile süregiden birleşme, endüstrinin gittiği yerde HP’nin alacağı pozisyon ve önümüzdeki dönem yeni ürünlerini konuştuk.

HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede
HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede

Filiz Akdede yeni HP’nin iki ayrı kolda yürümesi ile ilgili olarak ‘daha hızlı olabilmek, günümüz şartlarına uyum sağlayabilmek, her iki tarafın da kendi odak noktalarında daha fazla ilerleyebilmesi için alınmış kararın’ kendileri için de çok iyi gelişmeler getirdiğini söylüyor.

HP 2016 yaz aylarında dünya çapında bir satın alma gerçekleştirdiğini, Samsung’un yazıcı bölümünü satın aldığını duyurmuştu. Bu satın alma ile HP’nin ulaşmak istediği noktayı sorduğumuz HP Genel Müdürü Filiz Akdede, bu satın alma işleminin diğer satın almalarda da olduğu gibi 6 ay ile bir yıl içerisinde tamamlanacağını ifade ediyor. Akdede, dünyanın aslında genel anlamda bir konsalidasyona gittiğini, şirketlerin belli kategorilerde kârsız olduğunu düşündüğü ürünleri başka şirketlerin benzer kategorileri ile birleştirdiğini söylüyor. Satın alma süreçleri öncesi de yazıcılar alanında Samsung ekibi ile bilgi alışverişleri olduğunu ve ürün geliştirirken beraber çalıştıklarını söyleyen Akdede, bu alımla da HP’nin eksik olduğunu düşündüğü A3 kategorisini güçlendirecek bir alım yaptığını vurguluyor.

Akdede bu satın alımı ürün gamını müşterileri için en avantajlı şekilde geliştirecek, yenilikçilik alanında yaptıkları bir yatırım olarak değerlendiriyor. Filiz Akdede dünya bilgisayar pazarının küçüldüğü ve ekonomide daralma olduğu bir dönemde, Türkiye gündeminin de farklı konulara odaklanmasına rağmen HP’nin pazar payını artırarak devam ettiğini vurguluyor.

Pazara baktığımızda 2015 yılında gördüğümüz yüzde 35’e varan daralmaya rağmen, yeni HP’nin bu dönemde PC pazarında yüzde 7’nin üzerinde büyüdüğünü söyleyen Akdede, yılın henüz bitirmediklerini ama geçen yıldan daha iyi bir resim gördüklerini ifade ediyor. Bu yıl pazarda yüzde 5’lik daralmanın olduğunu söyleyen Akdede, bu daralmaya rağmen HP’nin yüzde 5-7 oranında büyüyeceğini öngördüklerini de işaret ediyor.

Bu büyümenin kaynağı olarak da yenilikçiliğe yaptıkları yatırımlar, oluşturdukları yeni kategorileri gösteren Akdede, kendilerini büyümeye götüren yolu genç nesile yakın olarak, perakende alanında yaptıkları daha aktif çalışmalarla liderliklerini perçinlemek için çıktıkları yol olarak tanımlıyor.

Gençlere kişisel aksesuar gibi ürünler
HP dünya pazarında olduğu gibi, Türkiye pazarında gerileyen pazar paylarına rağmen gösterdiği büyümeyi birkaç örnekle açıklıyor. Bunlardan ilkinin geçen sene Star Wars için çıkarttıkları özel dizüstü serisi ile başlayan lansman çalışmaları ve gençlerle buluşmalarını sağlayan etkinlikler olduğunu söyleyen Akdede, bu çalışmaları Nisan ayında çıkarttıkları dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı Spectre’nin duyurusu sırasında perçinlediklerini vurguluyor. Bu dönemde Harvey Nichols ile yaptıkları çalışmalar dünyadaki tanıtımlara örnek olurken, moda ile tasarımı birleştiren bir ürün olarak konumlanan Spectre’nin bu konumlama ile önemli etkileşimler yarattığını belirtiyor.

hp-spectre-13-3_aerial-view
HP, New York Times International Luxury Konferansı’nda tanıttığı, dünyanın en ince dizüstü bilgisayarlarından biri olan yeni HP Spectre ile Premium PC deneyiminde çıtayı yükseltti. Spectre’nin 10,4mm’lik alüminyum kasası bir AAA pil ile aynı incelikte. Aynı cihaz sınıfında sıklıkla kullanılan mobil işlemcilerle kıyaslandığında üstün performans sunan Intel® Core™ işlemcilere sahip. Full HD 13,3” diyagonal uçtan uca ekranla üstün seyir deneyimi sunuyor. Etkinlikte HP Spectre ve yeni Premium portföyünün yanı sıra şirketin dünyaca ünlü tasarımcılar Tord Boontje ve Jess Hannah ile gerçekleştirdiği iş birliğinin sonucu olan ve lüks sınıfında bulunan dizüstü bilgisayarlar da sergilendi. Sınırlı sayıda üretilen bu ürünler yüksek sanat anlayışının öncü teknoloji ile buluştuğu noktayı temsil ediyor.

HP Genel Müdürü Filiz Akdede özellikle Cannes Film festivali için üretilen Spectre ürünlerinin özel versiyonlarının, Nelson Mandela vakfına geliri bağışlanmak üzere açık arttırma ile satılmasının da genç nesle yakınlaşmada etkili olduğunu vurguluyor.

Ürünü aksesuar olarak görmek
Ürün renklerinin, ağırlığının HP için yeni dönemde çok önemli olduğununu ve ürünleri aksesuar olarak konumlandırdıklarını söyleyen Akdede, yapmış oldukları bütün bu etkinliklerle HP’nin altını çizmek istediği mesajlar olduğuna dikkat çekiyor. Filiz Akdede bu mesajları perakende sektöründe farklılaşmak, fiyat-performans-tasarım, yeni nesle yakın olmak şeklinde yinelerken, bu ürünlerin işlevlerinin yanı sıra kişisel aksesuar olarak da konumlanacağını vurguluyor.

Dünyada önümüzdeki dönem satılacak bilgisayarların 3’te biri oyun bilgisayarı
HP’nin gençlere yakınlaşmak için izlediği bir diğer strateji de oyun alanında çıkarttığı yeni bilgisayar ürünleri. HP bu konuya önem veriyor çünkü gelecek dönemde satılacak bilgisayarların en az üçte birinin oyun bilgisayarı olacağını öngörüyor.

Dünyada 1 milyar kişinin oyun oynadığını, bunun 200 milyonunun da profesyonel oyuncu olduğuna dikkat çeken Akdede genç neslin oluşturduğu ilgi, talep ve oluşturdukları ekosistemi görmenin HP’yi çok heyecanlandırdığını ve bu yönde yatırım yaptıklarını vurguluyor. HP hem dizüstü hem masaüstünde, Omen ve Omen X adlı farklı iki kategori ile oyun oynayanlara hitap ediyor. Türkiye’de de bunun yaygınlaştığını ve takımların e-spora yatırım yaptığını söyleyen Akdede, bu alanda teknolojinin dışında da farklı yatırımların olduğunun altını çiziyor.

Kurumsalda yüzde 47’nin üzerinde pazar payı
Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.