btbilgi

Daha Microsoft’un gruplara özel webchat ve yan özellikleri sunan Teams servisinin haberini vereli bir hafta oldu. Hemen üzerine de şimdi Facebook’dan benzer bir haber geldi. Sosyal medya devi kurumsal kullanıcılara özel sosyal iletişim ağı kurmayı sağlayan Workplace’in resmi olarak kullanıma açıldığını kısa bir süre önce duyurdu.

Bu servis de aynı Microsoft Teams gibi Slack’in tahtına göz dikmiş durumda. Facebook Workplace de aynı Teams gibi Slack’in sunduğu özelliklere benzer şeyler vaat ediyor: Ortak bir çalışma ortamı, web bazlı chat ve şahsi mesajlaşma, sınırsız dosya depolama ve paylaşım, video stream yayın becerisi, adminler için raporlama gibi. Facebook’un servisinin farkı ise, tüm bunların bir sosyal medya uygulaması gibi daha çekici şekilde sunulmuş olması. Facebook üyelerinin her gün kullandığı Facebook Groups’u biliyorsanız, bu onun kurumsal versiyonu denilebilir. Ayrıca mobil haldeyseniz, yan uygulaması Work Chat de iletişim ağınızdan kopmanızı engelliyor.

Facebook'un kurumsal kullanıcılara özel sosyal ağı: Workplace

Servisi kullanmak için web sitesine gidebilir ve kayıt olabilirsiniz. Servis tamamen şirketlere ve kurumsal kullanıcılara yönelik olduğu için belli bir üyelik ücreti içeriyor. İlk 3 aylık deneme süresinde para ödemiyorsunuz. Daha sonra ise 1.000 aktif kullanıcıya kadar, kullanıcı başına 3 dolar olarak ücretlendirilmiş. Bunun üzerine çıkan miktarda aktif kullanıcınız varsa, kullanıcı başına ödenen üyelik ücreti de artıyor. Servis eğitim kurumları ve kâr amacı gütmeyen yapılara ücretsiz sunuluyor.

Facebook Workplace bir süredir test aşamasında kullanıma açıktı. Bu süre boyunca Booking.com, Campbell’s, Danone, ClubMed, Renault, RBS, Telekom Austria gibi büyük şirketler tarafından aktif şekilde kullanıldığı bilgisi de sitesinde verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...