btbilgi

Contemporary İstanbul 11’inci yılında 20 ülkeden 70 galeri ve 5  yüz 20 sanatçının bin 5 yüzden fazla eserini 3 -6 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde buluşturdu. 3 gün açık olan Contemporary İstanbul’da görülecek yüzlerce eser vardı. xTRlarge olarak gözümüze çarpanlardan birkaçını sizinle paylaşmak istedik.

C24 Galeri İrfan Önürmen

img_20161105_151103

İrfan Önürmen tül, gazete gibi farklı malzemeleri özgün bir biçimde kullanarak enstalasyon serileri meydana getiriyor. Parçalanma üzerinden oluşturulan bir enstalasyon olan Diffusion serisinde Önürmen, içindeki hesaplaşmayı yansıtıyor. Geçmiş çalışmalarının bütünü olarak nitelendirdiği eserinde içimizdeki parçalanmışlığı sorguladığını söyleyen Önürmen, savaşı çağrıştıran göndermeler yapıyor ve barışa çağrı yapıyor.

x-ist Murat Palta

Murat Palta
Murat Palta

Kült filmleri minyatür sanatına taşıyan Murat Palta, doğu kültürüne uyarlanabilir karşılığı olan filmleri belirledikten sonra eskizlere başlayıp, dijitale tamamlıyor. Minyatür sanatının evrenselleşmesine katkı sağlamak isteyen Palta, minyatür sanatının doğu kültüründe üretilip kendi içinde tüketildiğini söylüyor.

Galleria Russo Marco Veronese

Marco Veronese
Marco Veronese

Marco Veronese eserinin solundaki tanrı figürünü içimizdeki enerji olarak tanımlıyor. Enerji kök çakramıza ve kalp çakramıza ulaşıyor ve dışarı çıkıyor. Kendisini aynada gören ortadaki insan figürü ise tanrı ile bağlantı içerisinde.

Emre Yusufi
Emre Yusufi

Galleria Russo Emre Yusufi

Emre Yusufi’nin Contemprary İstanbul’da War Animals ve Herkules is on Ride isimli iki farklı konulu eserleri bulunuyor. Dijital kolaj kullanarak tasarlanan War Animals serisinde savaşlar ile bozulan dünyada hayvanların  savunmasızlığını anlatıyor. Emre Yusufi seride hayvanları insanlar gibi silahlandırıyor. Herkules is on Ride serisinde ise Yusufi, insanların Herkül heykelinin yüzyıllardır aynı yerde durmasından sıkılmış olabileceklerini düşünüp Herkül’ü hayatımızın odağına yerleştiriyor.

bahrigenc
Bahri Genç

Bahri Genç

Özgün çalışan Bahri Genç son dönem resimlerinde biçimi özgürce parçalayarak yorumluyor. Büyük fırçalar kullanırken, eserlerine eylemsel hareket kazandırarak enerjik bir etki veriyor.

Pi Artworks İpek Duben

screen-shot-2016-11-06-at-10-59-36-pm

Entellektüel kimliği ile ön planda olan İpek Duben, aile içi şiddet, kadın erkek ayrımcılığı üzerinden yola çıkarak işler üretiyor. Suspended serisinde kolaj tekniği kullanarak ötekileştirmeye maruz kalmış insanların sorunlarını sanatı ile dile getiriyor.

Aria Art Gallery Carole Feuerman

c

Yüzücüler üzerine çalışan Carole Feuerman, reçine ile yaptığı eserlerinde, su damlalarını oluştururken silikon kullanıyor. Carole heykellerinde suyun getirdiği sakinliği işliyor.

Marlborough Gallery, Ahmet Güneştekin olum

Ahmet Güneştekin eserlerini dört kıtadan on iki farklı yaban boynuzu seçerek inşa ediyor. Yaban hayvanlarının boynuzları kullanılarak yapılan eserler ile ölümsüzlüğü işaret eden Güneştekin, kafataslarının her birinden mitolojik hikayeleri kaynak alarak yeniden yorumladığı desenleri işliyor. Binlerce metal parça ve ayna kullanılarak üretilen enstalasyonda, Güneştekin yolculuğun yönünün batıdan doğuya doğru değil, doğudan batıya doğru olduğunu söylüyor ve bu yolculuğun kendi bireysel yolculuğuyla örtüştüğünü gösteriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.