btbilgi

Çalışanların her sene başında merak ettikleri konuların başında, maaşlara ne kazar zam yapılacağı gelir. 2016’nın yarattığı dalgalanmalardan sonra, şimdi gözler 2017 yılına çevrildi. Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda ortalama ücret artış bütçeleri benzer seviyelerde ilerlemiş olsa da, herkesin umudu daha yüksek bir maaş.

Bu konuda yapılmış bir araştırma, 2017’de şirketlerin çalışan ücretlerine ortalama yüzde 8 zam yapacağını öngörüyor. Danışmanlık ve brokerlik şirketi Willis Towers Watson, bu rakamı hazırladıkları “Türkiye Ücret Araştırmaları Raporu” dahilinde aktarmış. Rapora göre şirketler genel ücret artış bütçelerini saptarken, sektör ve ülke genelindeki diğer şirketlerin ücret artış beklentilerinden yola çıkıyorlar. Şirket içindeki bireysel ücret artış oranları belirlenirken ise, önce bireysel performans değerlendiriliyor. Daha sonra da çalışanların şirket içinde ve sektörde benzer rollere göre ücret karşılaştırmaları gözönünde tutuluyor.

Willis Towers Watson Türkiye Ücret Araştırmaları Yöneticisi Kerem Tuzlacı

Konu ile ilgili açıklama yapan Willis Towers Watson Türkiye Ücret Araştırmaları Yöneticisi Kerem Tuzlacı, “Ücret artışının farklı sektörlerde yüzde 6,8 ile yüzde 10 bandında değişmesini bekliyoruz” dedi. Raporda farklı sektörlerdeki ücret artış öngörüleri de belirtilmiş. Buna göre 2017’de en yüksek zam oranları, yüzde 9 ile sigorta ve otomotiv sektörleri olacak. En düşük zam artışı ise yüzde 7,9 oranla lojistikte.

Tuzlacı, “Geçtiğimiz yıllara bakarsak, enflasyon oranındaki yüzde 6,2 –10,5 aralığındaki değişimlere rağmen, ücret artışları yüzde 8-8,5 aralığında yer alıyor. Dolayısıyla enflasyon ile ücret artışları arasındaki ilişkinin belirli bir oranda zayıfladığını ileri sürmek mümkün.” şeklinde görüş bildirdi.

Raporun sunduğu sektörlere göre dizilmiş maaş zam artış oranları ise şöyle:

Sektör Alt Çeyrek Orta Nokta Üst Çeyrek
Perakende 8,0% 8,1% 8,7%
Otomotiv 8,0% 9,0% 9,4%
Teknoloji 7,5% 8,0% 8,5%
FMCG 8,0% 8,0% 8,0%
Sigorta 8,5% 9,0% 9,1%
İlaç ve Sağlık 7,9% 8,0% 9,0%
Enerji 7,6% 8,0% 9,0%
Üretim 8,0% 8,0% 9,0%
Lojistik 5,0% 7,9% 9,5%
Banka 7,6% 8,3% 9,3%
Bütün Sektörler Toplam 7,9% 8,0% 9,0%

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.