btbilgi

Honda markasını daha çok otomobilleri ve motorsikletleri ile biliyoruz. Denizcilikle ilgilenenler Japon firmanın çeşitli tekne motorları ve benzer deniz ürünleri olduğunu da bilirler. Peki ya hava ulaşımına da el attıklarını biliyor muydunuz?

Honda Aircraft Company adı altında yapılanan firma, ürettiği HondaJet isimli sivil uçak modeli ile sadece ilgi çekmekle kalmadı, rekorlara da imza atmayı başardı. Firma ilk jet teslimatını Almanya’da Nisan ayında düzenlenen AERO 2016 fuarında yaptı. Teslimatın ardından uçuşlara başlayan HondaJet, hemen iki farklı rotada hız rekoru kırmış durumda.

İlk rekor New Jersey ve Florida arasında gerçekleşti. HondaJet 9 Nisan 2016 tarihinde saat 14.15’te Teterboro, New Jersey’den havalandı ve 16.06’da Fort Lauderdale, Florida’ya iniş yaptı. HondaJet böylece 960 mil mesafeyi 43 bin fit irtifada uçarak 2 saat 51 dakikada tamamlamış oldu. Karşı yönden esen 60 knot hızındaki rüzgar ve yüksek hava sıcaklığı altında gerçekleşen uçuşta, jet 396 knot (456 mil/s, 734 km/s) ortalama hıza ve 414 knot (478 mil/s, 769 km/s) maksimum hıza ulaştı.

Diğer rekor ise Boston-Palm Beach rotasında gerçekleşti. 19 Temmuz 2016 tarihinde saat 07.18’de New Bedford’dan havalanan uçak, 09.16’da Palm Beach’e indi. Böylece HondaJet 1.060 mil mesafeyi 2 saat 58 dakikada tamamlamış oldu. Karşı yönden esen 30 knot hızındaki rüzgara karşı başarılı bir uçuş gerçekleştiren jet, 385 knot (443 mil/s, 713 km/s) ortalama hıza ve 422 knot (486 mil/s, 782 km/s) maksimum hıza ulaştı.

İlk HondaJet teslim edilir edilmez iki dünya rekoruna imza attı

Her iki uçuşta da Peter Kriegler ve Glenn Gonzales tarafından kullanılan HondaJet’in rekorları ABD Ulusal Havacılık Derneği tarafından onaylandı. Artık tek gereken bu iki rekorun, merkezi İsviçre’de bulunan Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından ‘Dünya Rekoru’ olarak onaylanması. Böylece Honda sivil havacılık tarihine geçmiş olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.