btbilgi

Plansız kentleşme, yoğun tarımsal ve endüstriyel faaliyetler ile turizm faaliyetlerinin etkileri sonucunda su kaynaklarının kirlilik oranları yükselmekte. Ulusal su kaynaklarının kirlenmesine karşı mücadelede, farklı kurumların beraber çalışmasını gerektiren yaklaşımlara ihtiyaç olduğu anlaşılıyor.

İşte T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile İTÜ Teknoloji Transfer Ofisi (İTÜNOVA Teknoloji A.Ş.), çevre ve insan sağlığını korumaya yönelik kaynak koruma programlarından birine imza atıyorlar. Bu iki kurum, su kaynaklarının zararlı kimyasallardan temizlenmesi amaçlı araştırma teknolojilerinin geliştirilmesinde ortaklaşa çalışacaklarını duyurdular.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca
İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca proje ile ilgili açıklama yaptı ve “Türkiye, su ve hava kalitesinde belirli bir seviyeye geldi. Bu alanlarda ciddi birikimimiz var. Kamu-özel sektör iş birliğinde İTÜ Teknokent son derece yeterli donanıma sahiptir. Bu tür projelerle daha ileriye gideceğimize inanıyorum.” dedi.

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün İTÜNOVA ile birlikte gerçekleştireceği “Endokrin Bozucu Kimyasallar Ve Arıtma Teknolojilerinin Araştırılması” projesi iki yıl sürecek. Proje, sudaki ekolojik dengenin yanı sıra çocuklarda doğuştan şekil bozuklukları, kanser, cinsel gelişimde gecikme, sinir sistemi gelişiminde gecikme gibi hastalıklara karşı önlem alınmasını hedefliyor.

Bu proje sadece insan sağlığının korunması bakımından değil, Avrupa Birliği uyum kapsamında gerçekleştirileceği için AB mevzuatı dahilinde ekosistemin devamlılığı işlevini de üstlenecek. Çalışma usullerinin belirlenmesi sonrası endokrin bozucu kimyasallar tespit edilecek ve gözlemlenecek. Araştırmalar sürdükçe konuyla ilgili eğitim çalıştay ve toplantılar düzenlenecek, uygun arıtma teknolojilerine yönelik tespitler belirlenecek. Proje kapsamında alıcı ortamlar ve kaynaklar için limit değerleri önerilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.