btbilgi

Microsoft ve Google’ın araları, Windows işletim sistemindeki önemli bir açık yüzünden gerildi. Google, Windows’da bulduğu açığı 21 Ekim tarihinde Microsoft’a bildirmiş. Microsoft ise bu açığı kabullenmekle beraber, kapatılması için gerekli çözümün 8 Kasım’daki rutin işletim sistemi güncellemesi ile geleceğini söylüyor. Güncelleme tüm aktif Windows işletim sistemi sürümleri için geçerli olacak.

Bu açık normalde çok sorun yaratmayabilirdi. Fakat Rus hacker’ların açığı kullanarak, ABD başkanlık seçimlerinde yer alan Demokrat Parti’nin (Democratic National Committee – DNC) bilgisayarlarına girdiği ve e-postalar dahil bir çok saklı dokümanı açığa çıkarttıkları bilgisi veriliyor. Microsoft’un asıl canını sıkan ise; daha kendileri açığı kapatma fırsatı bulamadan, Google’ın bu önemli bilgi ile açıklama yapmış olması.

Windows ve Cihazlar Grup Müdürü Terry Myerson yaptığı açıklamada, “Teknoloji ve endüstri ortaklığında müşterinin her zaman en önemli şey olduğunu düşünüyoruz ve bu noktada gerekli hassasiyetler gösterilmelidir” dedi. Myerson “Google’ın henüz testler yapılmadan ve acil önlemler alınmadan yaptığı bu halka duyuru, tüm müşterileri ve kullanıcıları riske sokmaktadır” diye konuştu.

Google, 21 Ekim tarihinde Microsoft dışında Adobe’a da bir uyarıda bulunduğunu bildiriyor. Flash Player’da farkedilen çoklu güvenlik açığı hem Flash, hem de Windows kernel’indeki bir zayıflığı kullanarak çeşitli kötü niyetli girişlere yol açıyor. Adobe firması 26 Ekim tarihinde yaptığı bir güncelleme ile açığı kapattığını bildirdi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.