btbilgi

Bulut yatırımlarına hız veren Microsoft kısa bir süre önce Microsoft Cognitive Toolkit (CNTK) için yaptığı güncelleme ile bu yazılım araç setini açık kaynaklı beta sürecine soktu. Cognitive Toolkit derin öğrenme sistemiyle büyük boyutlu veri setleri içerisinden bilgi toplamak amacıyla kullanılıyor. Büyük Veri ve Yapay Zeka olanaklarını buluşturan bu yazılım araç seti kurumlara şimdi bu alanda daha hesaplı iş yapma olanağı sunabilir.

Temel yaklaşım itibarıyla bu derin öğrenme sistemi (CNTK), araştırma ve geliştirmecilere bir tür yapay zeka desteği sunarak “eğitim setleri” adı verilen büyük boyutlu verileri işlemelerine olanak sağlıyor. Resim veya ses gibi yapısal olmayan veriler arasındaki benzerlikleri fark etmeyi “öğreten” araç seti böylece konuşma ile resim tanıma sistemlerinin ve normal arama işlemlerinin hızını arttırmak amacıyla kullanılacak.

Bu araç seti öncelikle Microsoft mühendislerinin kendi çalışmalarındaki arama hızı ve kalitesini arttırmak amacıyla “CNTK” adı altında geliştirildi ancak şirket sonradan bu teknolojiyi “derin öğrenme” gerektiren çeşitli görevler için müşterilerine sunduğu çözümler ve Microsoft ürünlerinin içine dahil etmeye başladı.

Eski CNTK yeni Cognitive Tool
Yapılan güncellemeler sonucu yazılımın adını CNTK’den, Microsoft Cognitive Toolkit’e değiştirildi. Bu değişim Microsoft sözcüsü Casey Johnson’a açıklamasına göre “Hizmetin daha geniş kapsamlı ve yeni özelliklere sahip olduğunu yansıtabilmek” amacıyla yapıldı.

“Hedefimiz yapay zekayı her kişiye ve her organizasyona eşit bir şekilde dağıtabilmek. Cognitive Toolkit’i açık kaynak yaptık çünkü iyi bir yapay zeka uygulaması yapmak isteyen bütün geliştiricilerin kolayca erişebilmesini istiyoruz.”

Birden fazla sunucuda ve daha performanslı
Yeni güncelleme yazılım içerisinde Python veya C++ programlama dillerini kullanabilme seçeneği veriyor. Ayrıca yeni sürümle “reinforcement learning” adı verilen başka bir tip yapay zeka çalışması yapabilme fonksiyonu geldi. Güncelleme ile büyük veri setleri üzerinde çalışma sürecinin hızlandığı ve daha iyi performansla çalıştığı rapor ediliyor.

Microsoft’un açıklamasına göre Cognitive Toolkit, makine öğrenimine ve yapay sinir ağına (neural network) ihtiyaç duyan araştırmacılar ve yazılım geliştiricileri için tasarlandı. Yazılımın birden fazla sunucu üzerinde çalışabilmesi araç setinin öne çıkan başka bir özelliğini oluşturuyor. Bu da ürünü büyük kapsamlı çalışmalar için kullanışlı hale getiriyor. Yazılımı https://github.com/microsoft/cntk adresinde açık kaynak kodu lisansıyla bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.