btbilgi

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklikten bahsederken, genelde ipin ucunda eğlence sektörü oluyor. Eğlence uygulamaları ve video oyunları her ne kadar bu iki yenilikçi teknolojinin itici gücü olsa bile, başka etkili kullanım alanlarını gözardı etmemek gerekli. Kurumsal veri analizi de büyük ihtimalle bunlardan biri olacak.

IBM’den Yazılım Mühendisi Rosstin Murphy, artırılmış gerçeklik uygulamalarının kurumsal veri görselleştirme için en ideal araç olacağına inanıyor. 2-3 Ekim tarihlerinde San Fransisco’da düzenlenen Sanal Gerçeklik Geliştiricileri Konferansı’nda (Virtual Reality Developers Conference) bir konuşma yapan Murphy, bu konudaki fikirlerini iletti.

Kurumsal veri için ideal teknoloji Artırılmış Gerçeklik

Murphy’ye göre sanal gerçeklik (VR) “yolculuğa çıkartıcı” bir teknoloji. Bu teknoloji ile Ay’a gidebilir, uzayda dolaşabilir, hatta tüm evreni gezebilirsiniz. Ama artırılmış gerçeklik (AR) “dönüştürücü” bir teknoloji, yani içinde buluduğunuz dünyayı değiştiriyor ve etkileşiminizi geliştiriyor. Bu sebeple kurumsal çözümler için daha uygun bulduğunu söylüyor.

Özellikle Microsoft’un HoloLens AR gözlüğü ile veri analiz ve görüntüleme denemeleri yaptığını iletiyor Murphy. Ne alanda olursa olsun, verileri iki yerine üç boyutlu incelemenin ve etkileşimli şekilde gözlemlemenin araştırmacılar için devrim yaratacağına inandığını belirtiyor. Bu da AR teknolojisi üzerine çalışan firmaların, bir an önce veri işleme ve analiz için yeni 3D yönetim araçları geliştirmesi için önemli bir ipucu.

Murphy konuşmasında MNIST (Mixed National Institute of Standards and Technology) veritabanında bir veri grafiği göstererek, bu grafiğin bir noktalar ve çizgiler yığını olduğuna dikkat çekiyor. El yazısını analiz edebilen bilgisayar sistemleri ile ilgili bir veriyi anlatan bu grafik yığınının, üç boyutlu hale dönüşünce anlam kazanmaya ve ilişkileri ortaya çıkartmaya başladığına dikkat çekiyor. Böylece verileri birbirine bağlayan noktaların interaksiyonu daha kolay kavranabiliyor.

Her ne kadar Murphy veri analizinin geleceğini artırılmış gerçeklikte görse bile, hala çözülmesi gerekli sorunlara da işaret ediyor. Mesela HoloLens AR gözlüğünü 3-4 saatten fazla kesintisiz kullanamadığını ve görüş açısının yetersiz kaldığını ifade ediyor. Ayrıca henüz gözlük için veri işleme ve analiz için gerekli araçların da bulunmadığı bir gerçek. Fakat Murphy kendisinin ve sektördeki birçok mühendisin, artırılmış gerçeklik ortamından faydalanmak için yepyeni veri görselleştirme yazılımları üzerine çalıştıklarını ve bu konuda geleceğe umutla baktığını da ekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...