btbilgi

Çağımızın en önemli hastalıklarından kanser ile mücadele, hala tüm medikal dünyasının üzerinde önemli durduğu bir konu. Bu hastalığın tam anlamı ile çözülebilmesi için her yıl araştırma merkezlerine ve hastanelere büyük fonlar, bağışlar akıyor. Ama bazen bir akıllı telefon ve yaratıcı bir çözüm çok iş yapabilir.

Washington Eyalet Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı böyle bir donanım paketi üretmişler. Bir akıllı telefon, bir prizma ve bir ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) test tabakası ile laboratuarda kanser hücrelerini tespit etmeyi başarmışlar. Testler sadece laboratuar ortamında ve garantili örneklerle yapılmış ama bu donanım paketi ile kanser işareti olan interleukin-6’yı (IL-6) yüzde 99 oranda başarı ile saptamak mümkün olmuş.

Kanser hücrelerini tespit için akıllı telefon desteği

Science Direct isimli web sitesinde yayımlanmış bilimsel makale, bu çözümün nasıl oluşturulduğunu anlatıyor. Akıllı telefon, mikroprizma parçası ve arkadan aydınlatmalı 96 çukurlu ELISA tabakası alınıyor ve 3D yazıcı ile basılmış özel bir tutucu parçaya monte ediliyor. Kanser tespiti yapacak araştırmacı hastadan aldığı örnekleri ELISA tabakasına koyuyor, arkadan aydınlatma sayesinde örnekler ışık alıyor. Örneklerin yaydığı ışık prizmadan geçip akıllı telefonun kamerasına geliyor. Araştımacı telefon ekranında her çukurdaki örneği kolayca inceleyip, kanserli hücrelerin renklerini kolorimetrik yöntemlerle saptıyor.

Kanser hücrelerini tespit için akıllı telefon desteği

Bu gelişme, IL-6 proteininin çeşitli kanser hücrelerine bağlatısı sayesinde mümkün. IL-6 proteini vücudun direnç sistemine bir uyarı geldiğinde ürettiği bir antijen. IL-6 vücuda yapılan bir saldırıda, düşman antikorlara yapışır ve onları yokedilmek üzere işaretlemiş olur. Özellikle ilerlemeye başlayan kanser durumunda vücutta bolca IL-6 görülür. Araştırmacı bu yöntem sayesinde bir kişinin şüpheli hücrelerinde çok miktarda IL-6 bulursa, vücudun çok önemli bir hastalıkla savaşma evresinde olduğunu analiz edebilir.

Her ne kadar laboratuar ortamında yüzde 99 sonuç elde edilmiş olsa bile, bu yöntemin sahada ne kadar etkili olacağı belli değil. Fakat çok kolay bulunabilecek parçalardan oluştuğu için, ucuz bir ilk tespit metodu olarak yakın gelecekte kullanılacağı tahmin ediliyor. Ayrıca yöntemin ileride kanser dışında başka hastalıkların tesptitinde de kullanılması olası bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.