btbilgi

Yenilikçi girişimleri listeleyen en önemli veritabanlarından biri olan Crunchbase, geçtiğimiz ay sonu dünyada en çok fonlanan IoT (Nesnelerin İnterneti) startup’larını saptadı. Crunchbase üzerinde IoT takibi yapılabilecek 89 farklı kategori bulunuyor. Bu listelerde 207 IoT girişimi bulunmakla beraber yaklaşık 700 başka girişimin de tanımları içerisinde Nesnelerin İnterneti (IoT) ifadesi yer alıyor.

Crunchbase bu girişimleri sıralarken kendini aslen Nesnelerin İnterneti alanında belirleyen 207 IoT şirketini öne almış ve bu şirketler arasından aktif olanları öncelikli olacak şekilde fonlanma oranlarına göre sıralamış.

1,94 milyar dolar yatırım
En çok fonlanan girişimler listesinin tepesindeki isimler, IoT dünyasının geniş ve değişken yapısını yansıtıyor. Küresel iletişim, sistem yazılımları, yarı iletkenler, veri işleme ve hareket detektörleri gibi çok geniş bir çeşitlilik söz konusu. Yapılan analizin sonucunda temel iş modeli IoT üzerine dayanan bu şirketlere toplamda 1,94 milyar dolarlık yatırım yapıldığı ortaya çıktı.

Listenin ilk 10’unda bulunan şirketlere toplamda yaklaşık 665 milyon dolarlık yatırım yapıldığı belirlendi. Ayrıca ilk 10’daki şirkete ortalamada 3.9 yatırım turu yapıldı. Yatırım turları açısından da Ambiq Micro ve Trustlook sırasıyla 10 ve 6 değerleriyle listede en tepede bulunuyor.

photo_55865_20151201

Aynı hedef farklı alanlar
Veritabanında bulunan IoT girişimleri bu şekilde sıralandıktan sonra ilk 10’da yer alan Nesnelerin İnterneti şirketleri sırasıyla şöyle: SIGFOX, Acadine Technologies, Qyer.com, Thin Film Electronics ASA, Ayla Networks, WellAware, Ambiq Micro, MCube, Inc., Trustlook, ve Smartfrog. Bu şirketlerin faaliyet alanları kısaca şöyle:

SIGFOX: En büyük IoT ekosistemi sloganıyla yola çıkan SIGFOX düşük maliyetli ve uzun batarya ömürlü sensor ve cihaz iletişim çözümleri satıyor.

Acadine Technologies: Yeni jenerasyon akıllı cihazlar için işletim sistemi ve yazılım hizmetleri satıyor.

Qyer.com: Gezginlerin seyahat notlarını ve tecrübelerini paylaştığı Çin tabanlı bir internet sayfası.

Thin Film Electronics ASA: Elektronik ve akıllı sistemler geliştiren küresel bir şirket. Şirket sıcaklık hassasiyeti olan kargolar için detektörler ve akıllı telefondan okunabilen etiketler üzerinden iletilen güvenlik ve müşteri bilgilendirme hizmetleri gibi farklı çözümler sunuyor.

Ayla Networks: Birbirlerine bağlı ürünleri küresel ölçekte konumlandırmak için gerekli araçları satıyor. Ayla platformu birbiriyle bağlı ürünler oluşturma hizmetinin yanı sıra bu ürünlerin yönetimini de yapma gücüne de sahip.

WellAware: Petrol kuyuları için üretim masraflarını düşüren, çalışma etkinliğini arttıran, güvenlik ve yasalar gibi konularda destek veren akıllı hizmetler sunuyor. Kimyasalların yönetimi alanında da benzer hizmetleri var.

Ambiq Micro: Enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler ve yarıiletken üretimi üzerinde çalışıyor. Şirketlere enerjinin kritik konumda bulunduğu uygulamalar için küresel çapta çözümler sunuyor.

MCube, Inc.: Akıllı telefonlar, kıyafetler ve ürün takibi de dahil olmak üzere çok geniş bir kapsamda kullanılması amacıyla IoT tabanlı hareket detektörleri geliştiriyor.

Trustlook: Mobil cihazlar için koruma hizmeti sunan bir uygulama geliştiriyorlar. Uygulama sayesinde güvenli hizmetine ve verilere bulut teknoloji üzerinden ulaşılabiliyor.

Smartfrog: Evinizde veya iş yerinizde bulunan telefon kamerası, webcam veya benzeri bir ürün ile güvenlik kaydı tutabilme ve kayıtları bulut üzerinde saklama hizmeti veriyor. Kayıtlara akıllı telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden erişilebiliyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Tıp Fakültesi, Onkoloji Enstitüsü, Medikal Fizik Bölümü yüksek lisans mezunu Irmak Kamcez, aynı zamanda C ve Sistem Programcıları Derneği'nden C dili ve çeşitli Microsoft sertifikalarının sahibidir. Ayrıca, ünlü teorik fizikçi Frank Close'un "Sonsuzluk Yapbozu, Kuantum Alan Kuramı ve Higgs" kitabını Türkçe'ye kazandırmıştır.