Tüsiad’ın gündemi Büyük Veri

Tüsiad Başkanı Cansen Başaran-Symes, son iki yılda üretilen verinin yalnızca yüzde 1'lik kısmının analiz edilebildiğini, bunun ciddi bir fırsat olduğunu söyledi. Başaran-Symes, "Analiz edilen Büyük Veri oranını artırmakta kimler öne geçerse, yeni dünyanın kazananı da onlar olacaktır" dedi

btbilgi

İş hayatında Büyük Veri müşteri ilişkilerinden ürün ve hizmet sunumuna kadar birçok alanda oyunun kurallarını değiştirecek. Türkiye’de de iş dünyasının çatı örgütlerinden Tüsiad ve Bilkent Üniversitesi işbirliği ile 2 Kasım Çarşamba günü Four Seasons İstanbul’da düzenlenen İş Hayatında Büyük Veri Konferansı zengin programı ve kalabalık izleyici kitlesiyle ilginç sunumlara sahne oldu. Konferans Bilkent Üniversitesi – Tüsiad Bilgi Toplumu Forumu işbirliği ile gerçekleştirildi.

esinguralargat
Tüsiad Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Başkanı Esin Güral Argat

bilkentKonferansın açılışını yapan Bilgi Toplumu Forumu Direktörü Prof. Dr. H. Altay Güvenir, Tüsiad Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Başkanı Esin Güral Argat ve Tüsiad Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, Büyük Veri’nin toplumları dönüştürücü özelliğine dikkat çektiler.

bilkentKonferansa konuşmalarıyla renk katan Open Insights Başkanı ve CEO’su Dr. Usama Fayyad ve Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cem Boyner’in ardından CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa’nın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda ise yine iş dünyasının önde gelen isimleri yer aldı. Kariyer.net CEO’su Yusuf Azoz, Migros Marka İletişimi ve CRM Direktörü Kına Demirel Beskinazi, Siemens İcra Kurulu Üyesi ve Dijital Fabrikalar Direktörü Ali Rıza Ersoy ve Hürriyet CEO’su Çağlar Göğüş oturuma katıldılar.

Sanayi 4.0’dan platform çıktı
Tüsiad Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, konferansta yaptığı konuşmada, sözlerine, uzun yıllardır teknoloji, inovasyon, son dönemlerde de dijital dönüşüm ve Sanayi 4.0 konularını, Tüsiad olarak iş dünyasının ve Türkiye’nin gündeminde üst sıralara taşımaya çalıştıklarını ifade ederek başladı ve şunları söyledi:

“2016 yılının başında Davos’ta Sanayi 4.0 kapsamlı olarak ele alınırken, biz de Sanayi 4.0 raporumuzu yayına hazırlıyorduk. Mart ayında açıkladığımız raporumuzun ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın başkanlığında ve ilgili paydaşların katılımı ile bir platform oluşturma sürecindeyiz. Bu platform çok yakında kamuoyuna açıklanacak. Ülkemize doğrudan fayda sağlayacak bu tür katma değerli girişimlerin içinde olmak bizi son derecede heyecanlandırıyor”.

“Büyük Veri proaktif olmamızı sağlıyor”
Başaran-Symes, Büyük Veri analizi hakkında ise şöyle konuştu: “Büyük Veri analizi bize sadece “neyin, neden olduğunu” değil, “neyin olmak üzere olduğunu” da söyleyerek, riskli durumları önceden tespit etmemize ve özellikle imalatta kalitenin düşmesini önlememize imkan veriyor. Gelecekte büyük verinin yapay zeka ile daha etkin değerlendirilmesine tanık olacağız. Daha akıllı endüstriler, daha akıllı şehirler ve sonunda daha akıllı ve sürdürülebilir bir yeryüzü söz konusu olacak”.

Dünyada mevcut dijital verinin yüzde 90’ının geçtiğimiz iki yılda üretildiğine dikkat çeken Cansen Başaran-Symes, bu verinin yalnızca yüzde 1’lik kısmının analiz edilebildiğini, bunun da çok ciddi bir fırsat olduğunu söyledi. “Analiz edilen Büyük Veri oranını artırmakta kimler öne geçerse, yeni dünyanın kazananı da onlar olacaktır” diyen Symes, önümüzdeki dönemde bu değişimle birlikte insan kaynaklarının da ciddi bör dönüşümden geçeceğini vurguladı.

Tüsiad Başkanı Cansen Başaran-Symes, Avrupa Komisyonu verilerinden hareketle gelecekte tüm işlerin dijital beceriler gerektireceğini ve 2020 yılında bilgi iletişim teknolojileri alanında çok ciddi pozisyon açığı olabileceğini ifade etti. Örneğin, dijital beceriler havuzu oluşturmaya çalışan Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki dönemde bu yönde bazı stratejik planlar oluşturması bekleniyor.

Dijital dönüşümün buna uygun insan kaynağıyla gerçekleşebileceğine dikkat çeken Başaran-Symes, “Ülkemizde eğitim sisteminin bilgi temelli ekonomiye uyum sağlayabilecek niteliklere sahip, analitik, yenilikçi, eleştirel ve özgür düşünen bireyleri yetiştirmesi gerektiğini güçlü şekilde vurgulamak isterim” dedi.

cemhakko2
Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cem Boyner

Cem Boyner “Balayı günleri yaşamıyoruz”
Toplantının ana konuşmacılarından Cem Boyner “Türkiye’de şu sırada piyasa balayı günleri geçirmiyor. Ekmek gerçekten aslanın ağzında ve zorluk da yaratıcılığı tetikliyor” diyerek bilginin rekabet açısından kritik değerine atıfta bulundu.

“Bütün hızıyla aslında Büyük Veri’yi anlamak, anlamlandırmak, birbiri ile ilişkileri kurabilmek, veriler arasında ilişkileri kurabilmek ve bir sonraki hamleyi müşteri için kolaylaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Kendi uygulamalarımızla dünyadan birkaç adım önde olduğumuzu söyleyebilirim. Çok uzun bir yoldan geldik. Hiç bu konuda adım atmamış şirketler, ‘Şimdi başlasak eğer bu ağaç 100 sene içinde meyve verecekse o zaman bir an evvel dikmemiz lazım’ diyorlar. Biraz durum böyle. Çabuk başlayanın yol alacağı kanısındayım. Datayı toplamak önemli değil. Onu anlamlandırmak ve ondan bir iş değeri çıkarabilmek önemli.”

“Ben doğduğumda İstanbul 1,5 milyon, ilk mağazamızı açtığımız zaman ise 6 milyon kişiydi. Mağazacılık açısından insanların sık geçtiği köşeler önemliydi. Mal satmanın sırrı da doğru köşeyi bulup müşteriyle buluşmak idi” diyen Boyner, İstanbul’un nüfusu ikiye çıktığında mağaza sayısını da 60’a yükseldiğini söyledi fakat bu kurgunun günümüzde değişmekte olduğunu şöyle anlattı:

“Geçmişte müşterinin sadece alışverişe ayırdığı zaman günün yüzde 3 ila 5 arasında bir dilimiydi. Bugün ise internetle birlikte laptopun olduğu her yer bir yer olmaya başladı. Laptopa ulaşılan her an da müşterinin zamanı. Bugün Boyner olarak toplam ciromuzun yüzde 11’i internetten geliyor. Bu cironun yüzde 60’ını ise mobil cihazlardan gerçekleşen işlemler oluşturuyor. Üstelik biz cep telefonu kılıfı satmıyoruz, detaylı bir ürün olan kıyafet satıyoruz”. Boyner, Büyük Veri’yi müşteri ilişkileri ve pazarlama açısından nasıl kullandıklarını açıklayan zengin bir sunumla konuşmasını tamamladı. Firmaların Büyük Veri’ye yatırım yapmaları gerektiğini ve kendi özel projelerini bu anlamda geliştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Yorumlar
btbilgi
[fbcomments]
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.