btbilgi

Bir dönem bilgisayarların yerini alacağı iddia edilen tablet bilgisayarlar, artık eskisi kadar revaçta değil. Araştırma firması IDC’nin (International Data Corporation) tablet raporuna (Worldwide Quarterly Tablet Tracker) bakılırsa, dünya çapında tüm üreticiler kan kaybı yaşıyor. Fakat tüm tablet pazarı küçülmesine meydan okuyan tek bir firma var, alışveriş devi Amazon.

IDC raporunda küresel tablet satış miktarını 43 milyon cihaz olarak belirlemiş. Eylül ayının sonuna kadarki dönemi kapsayan rapor, geçen seneye göre pazarda yüzde 14,7 oranında küçülme gözlemlenmiş durumda. Apple ve Samsung firmaları hala pazarın lideri konumunda. Apple’ın iPad satışları geçen seneki üçüncü çeyrekten bu zamana yüzde 6,2 düşüş yaşamış, satışlar 9,3 milyon adede inmiş. Apple’ın tablet pazarındaki payı yüzde 21,5 ve bu oran onu hala lider tutmaya yetiyor.

Tablet pazarı küçülüyor, Amazon ise yükselişte

Samsung ise yüzde 15,1’lik Pazar payı ile hala ikinci sırada. Ama Güney Kore’li firmanın satışları da düşüş gösteriyor. Üçüncü çeyrekte Samsung’un tablet satışları 6,5 milyon adete gerilemiş, bu da geçen seneye göre yüzde 19,3 azalma anlamına geliyor. IDC analistleri, tablet satışlarının firmanın geçenlerde yaşadığı Note 7 krizinden etkilenmediğini belirtiyorlar. Samsung’un 2016 başında piyasaya sürdüğü hibrit tablet bilgisayar modeli TabPro S’in bile satışları olumlu etkilemediğine işaret edilmiş.

Tüm bu kötü haberlere rağmen, Amazon firması tablet satışlarında rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor. Alışveriş ve içerik firması, geçen seneden bu yana tablet satışlarını yüzde 319,9 oranında artırmayı başarmış. 2015’in üçüncü çeyreğinde 800 bin satış yakalayan Amazon, bu senenin aynı döneminde 3,1 milyon cihaz satışı bildirmiş. Bu da onu pazarda Apple ve Samsung’un ardından yüzde 7,3 oranla üçüncü konuma getiriyor.

Tablet pazarı küçülüyor, Amazon ise yükselişte

Amazon tabletlerini birer cihaz olarak değil, sadece sahip olduğu içeriğe müşterileri yönlendirmek için ucuz bir kapı olarak pazarlıyor. Amazon Fire tablet serisinin ucuz fiyatı ve beklentileri karşılayan performansı, bu ürünleri Amazon müşterileri için ideal hale getiriyor. Firma Ekim başında piyasaya sürdüğü en yeni model Fire HD 8 ile de, önümüzdeki tatil ve alışveriş döneminde yüksek satışlar yakalamayı hedefliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.