btbilgi

2020 yılı ve sonrası için Küre’de yeni bir sıçrama hazırlığı var. Aslında bir süredir bunun sinyalleri geliyor. Bu sinyalleri alıp, doğru değerlendiren ülkeler hazırlıklarını bu yönde yapmaya başladı.  Gelen değişimi görebilen uluslararası oyuncular da oyunun stratejisini belirlemek üzere pozisyonlarını aldı. Çünkü biliyorlar ki, bu teknolojik devrim diğerlerine benzemiyor. Oyunda kalmak için strateji belirleyip çevik olmak zorundalar. Buna ayak uyduramayanlar da oyuna yeni giren oyuncuların arkasında, küresel oyuncu değişikliğinde oyunun dışında kalacak.

Geleceği belirleyen uluslararası oyunculardan biri de, aslında görmediğiniz ama geleceğinizi yönlendiren teknolojileri hayata geçiren Qualcomm. Özellikle mobilite dediğimizde aklımıza gelen Qualcomm’un aslında pek çok farklı alanda yatırımı var. Pek çok farklı ülkede, Ar-Ge’de yeni ve patentleri alınabilecek startuplara yatırım yapıyor.

xTRlarge olarak biz de Qualcomm’un Ülke Müdürü Barış Ruacan’a Qualcom’da neler olduğunu, Türkiye’de yatırım yapıp yapmayacaklarını,  bu yeni teknolojik devrime hazırlanmak için Qualcomm’un nasıl pozisyon aldığını soruyoruz.

“Artık mobil telefon sektörü belli bir doygunluğa ulaştı. Büyüyen Çin, Hindistan gibi pazarların akıllı telefon penetrasyonunda büyüme görüyorsunuz. Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş pazarlar doygunluğa ulaşmış durumda. Bir diğer tarafta mobil teknoloji bilinenin ötesine koşar adım gidiyor. Otomotiv, sağlık gibi farklı sektörleri etkilemeye başladı. Bunun dışında IoT – Nesnelerin Interneti, yapay zekalar, Endüstri 4.0 kavramlarını daha sık duyuyorsunuz.”

“Bütün bunların ortak yönü her alanda etkin olan mobil teknolojiler. Örneğin akıllı araba dediğimiz teknoloji büyük bir akıllı telefona dönüşme halinde. Tesla’nın araçlarında araçlara havadan güncelleme yollanıyor. Yeni paket alıyorsunuz, araç 110 beygirden 150 beygire dönüşüyor. Mobil mimariyi özümsemiş geliştirmeler yapıyorsunuz. Biz de teknolojiyi bu alanlarda kullanabileceğimizi düşündüğümüz için bu alanlara kaymaya ve yatırım yapmaya başladık” diyerek hızlı bir başlangıç yapıyor Qualcomm Ülke Müdürü Barış Ruacan.

Qualcomm: Stratejini belirle, pozisyonunu al, oyunun dışında kalma
Qualcomm Ülke Müdürü Barış Ruacan

İşlemcilerin içine ‘beyin’ giriyor, akıllı telefonlar ‘akıllanıyor’
Qualcomm’un ufuk çizgisine akıllı telefonlarla başladı Barış Ruacan. Akıllı telefon dediğimiz zaman akıllı telefonların kendi kendine pek çok şeyi yapabilmesi gerektiğini söyleyerek, şu anda akıllı telefonların kendi kendine pek bir şey yapamadığını vurguladı.

Önümüzdeki dönem yatırımlarının ilki ve büyük bir kısmının bu nesneyi nasıl daha akıllı hale getirebileceği yönünde yapılacağını söyleyen Ruacan, “Akıllı telefonları birtakım işleri sizin için yapabilir, sizi tanıyabilir, sizinle ilgili bir takım şeyleri öğrenebilir, belli çıkarımlar yapabilir hale getiriyoruz. Makine öğrenmesi dediğimiz teknoloji ile telefonlar öğrenecek” dedi.

Mart 2015’te açıkladıkları Zeroth adını verdikleri platformda insan beynini modelleyerek telefon yazılımını o yönde geliştirdiklerini söyleyen Barış Ruacan, yapılanın aslında yeni nesil akıllı telefon mimarisi olduğunu ifade etti. İşlemcinin içine koydukları özelliklerle, telefonun önümüzdeki dönemde pek çok görevi kendi başına üstlenebileceğini söylüyor. Ruacan bunlardan bazılarını etrafı tanıyabilme,  ortam tanıması yapabilme gibi özellikler olduğunu söyleyerek örnekliyor, “Örneğin bir ağaç görüyor,  demek ki dışardayım diyerek, bu ortamın özelliklerine uygun davranabilecek. Bu ortama uygun fotoğraf çekebilecek. Fotoğrafları bu özelliklere göre kategorize edebilecek. Ortamı tanıyarak bir takım çıkarımlar yapabilecek. Kol saati görüyor. Kol saati gördüğüme göre insan görüyorum. Kontaklara bakarak bu insanı tanımlamaya çalışabilecek.”

“Aslında bahsedilen makineler gibi telefonun da daha akıllı hale geldiği teknolojiler. Bunun sadece donanımla yapılmadığını söyleyen Ruacan, işlemci işinin etrafında bunu destekleyecek ve katma değerini artıracak yapay zekâ yazılımlarına da yatırımlar yapıyorsunuz” dedi.

Bazı markaların dijital asistanlara yatırım yaptığını dikkat çeken Ruacan, Qualcomm’un yaptığı geliştirmelere dijital asistan denilemeyeceğini, geliştirilen işlemciyi önümüzdeki 10 sene içinde pek çok farklı mobil sektör oyuncusunun kullanacağını vurguladı.

Akıllı araçların, akıllı telefonlardan pek bir farkı yok
Qualcomm’un yatırım yaptığı alanların arasında akıllı araçların olduğunu açıklayan Ruacan, akıllı araçların akıllı telefon gibi düşünülerek, ortada ‘beyni’ yani işlemcisi olan, bağlantılı kalabilmek için farklı modem ve algılayıcıları ile iletişim kuran akıllı telefonlar gibi modellenebileceğini işaret etti.

Qualcomm Ekim ayının son haftasında 47 milyar dolara NXT adlı araçlarda kullanılan işlemcileri üreten bir şirketi aldığını açıklamış, bu satın alımın tarihin ikinci en büyük teknoloji satın alımı olması dikkatleri çekmişti.

Qualcomm’un akıllı araçlar alanında üreticilerle yakın çalışıp, bu aracın içinde neleri yapabilirim, nasıl katma değer sağlayabilirim diye düşünerek hareket ettiğini vurgulayan Ruacan, akıllı araç sektöründe  işlemcisinden modemine, farklı algılayıcılara, güvenlik yazılımlarına kadar pek çok alana yatırım yaptıklarını söyledi.

Hayatınızın içindeki pek çok nesne 5G altyapısı ile birbiri ile konuşacak
Bir diğer yatırım yaptıkları alanın 5G teknolojileri olduğunu belirten Ruacan, Qualcomm’un bünyesindeki Ar-Ge yatırımlarının çok büyük bir kısmını 5G’ye yönlendirildiğinin de altını çizdi ve sözlerine; “1G birinci nesil şebekeler hayatımıza girdiğinde, telefonla insanları birbirine bağladı. Bir on sene sonra 2G ile çok yavaş da olsa datayla tanıştık ve internete bir şekilde bağlandık. 2000’li yıllarda 3G ile mobil geniş bant hayatımıza girdi ve daha hızlı internete, sosyal medyaya bağlanabildik. 2010’lar gibi 4G bizi çok hızlı bir geniş bant, hızlı bir internet bağlantısına götürdü. Şimdi 2020’de hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak 5G’den sözediyoruz.” diye devam etti.

Bugüne kadar hayal ettiğiniz akıllı arabalar, robotlar, dronelar gibi tüm gelecek vizyonlarının 5G ile hayata geçeceğini söyleyen Ruacan, bu teknolojileri hayata geçirmemize yarayacak altyapının şebeke teknolojisi, 5G’yi de bunları hayata geçirecek altyapı olarak niteledi.

“Araç trafik ışığı ile etkileşime giriyor. Birazdan ben kırmızıya gireceğim dur, ya da köşeden bir kamyon geliyor geçme şeklinde araçlar birbirleri ile haberleşebiliyor. Bu haberleşme bir şebeke üzerinden etkileşime girerek hayata geçiyor. Bundan önceki teknolojilerle yapılamıyordu. 5G teknolojisi tüm bunlara olanak sağlayacak.”

Sanal gerçekliği hayalinizin ötesinde kullanabilir misiniz?
Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik Qualcomm’un yatırım yaptığı ve yatırımlarına devam edeceği alanlar arasında yer alıyor. Qualcomm’u teknolojinin Ar-Ge laboratuvarına benzeten Ruacan, bu alanda da son kullanıcıya doğrudan ürün üretmediklerini ama son kullanıcıya teknoloji üreten pek çok firmaya ürettikleri teknoloji ile destek verdiklerini söyledi. Sanal gerçeklikte hem gözlüklerin içindeki işlemcilere, hem de bağlantı teknolojileri ve algılayıcıları CSR’la yatırım yaptıklarını söyledi.

Qualcomm 2014 yılının Ekim ayında CSR olarak bilinen İngiliz şirketi Cambridge Silicon Radio’yu 2,5 milyar USD ödeyerek satın almıştı. CSR mikro işlemci alanında teknoloji geliştiriyor.

Sanal gerçeklik alanında gözlüklere ihtiyaç olmadan telefon ile yapılabilecekler konusunda da çalışmalarının olduğunu söyleyen Ruacan, telefonu sanal gerçeklik alanında nasıl etkin kullanabileceğimiz konusunda da araştırmaların sürdüğünü vurguladı.

Artırılmış gerçeklikle nesneleri hayatımızın uzaktan kumandası ile yöneteceğiz
Artırılmış gerçekliğin yatırım yaptıkları bir diğer alan olduğunu söyleyen Barış Ruacan, “Bu teknolojiyi çok önemsiyoruz. Artırılmış gerçeklik bize göre eğlence ve oyunun çok ötesinde bir yerde” diyor Ruacan. Önümüzdeki dönemde IoT – Nesnelerin İnterneti ile her nesnenin içinde olacak algılayıcıları, artırılmış gerçeklik yoluyla telefondan yöneteceklerini söylüyor ve ekliyor “Telefon hayatımızın uzaktan kumandası olacak, her şeyi bununla yöneteceğiz”.

IoT ile telefonunuz her şeyi tanıyacak ve yönetebileceksiniz. Artırılmış gerçeklik, kullanıcı arayüzü olmayan nesnelere kullanıcı arayüzü tanımlamanıza yarıyor.

“Örneğin pencerenizde asılı üzerinde kullanıcı arayüzü olmayan perdeyi ele alalım. Kullanıcı arayüzü olmayan nesneleri artırılmış gerçeklik ile yöneteceğimizi hayal ediyoruz. Telefonu perdeye yönelttiğimizde iki nesne içlerindeki algılayıcılarla birbirini tanıyacak,  perde için telefonunuzda açılan kullanıcı ara yüzünden bu perdeyi yönetebileceksiniz.”

Şu anda bunun eğitim alanında uygulamaları olduğunu söyleyen Ruacan, farklı inşaat ekipmanları eğitiminde kullanıldığını belirtti. Mesela telefonunuza karşıda duran vinci tanıtıp, bununla ilgili eğitimi telefonunuz üzerinden verebiliyorsunuz.

Endüstri 4.0’a doğrudan çözüm üretmiyor
“Qualcomm, Endüstri 4.0’da da doğrudan kurumsal çözümler üretmiyor. En çok ön plana çıkan iş kolları robotlar ve yapay zekalar. Bu iş kollarında bizim işlemcilerimizi robot teknolojileri alanında kullanan pek çok girişimimiz var. Robotları da mobil bilgisayarlar olarak düşünebilirsiniz. Robotlar tarafında da, hem yazılım hem donanım alanında ciddi yatırımlar yapıyoruz. Hedef mobil teknolojilerin endüstride kullanılması, kullanan pek çok iş kolu var. Qualcomm olarak bütün bu iş kollarını destekleyecek teknolojileri geliştirerek orada olacağız.”

“Bunlar önümüzdeki 4-5 senelik dönemde hayata geçecek teknolojiler. Bunların çoğunu şu anda yapabiliyoruz ama bunların diğer cihazlarla etkileşim, buluta yükleme, buluttan paylaşması için hızlı bir şebeke altyapısı gerekli. O da 2020’lere doğru 5G ile hayatımıza girmiş olacak.”

Mobil sağlığa 100 milyon dolar

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.