btbilgi

Tüm dünya geçenlerde yapılan dev DDoS saldırısı ile sarsılmışken, tüm ülkeler ve şirketler bu konuda acil çözümler bulmaya uğraşıyorlar. Siber saldırılar konusunda İngiltere’den sert bir resmi tepki geldi. İngiltere Hazine Bakanı, ülkesinin siber saldırılara aynı şekilde karşı koyacağını açıkladı.

İngiltere Hazine Bakanı Philip Hammond

Associated Press’in haberine göre; İngiltere Hazine Bakanı Philip Hammond yaptığı açıklamada, 1,9 milyar poundluk (yaklaşık 2,3 milyar dolar) bir siber güvenlik stratejisi üzeirnde çalışıldığını söyledi. Bu güvenlik planının amacına ulaşması için devlet kurumlarının ve özel sektörün beraberce çalışmasını gerektiğini belirtti.

Hammond açıklamasında “Eğer enerji ağlarına veya uçuş kontrol sistemlerine zarar verecek bir saldırı ile karşı karşıya kalıp, tepki verecek beceriye sahip olmazsak; ya diğer yanağımızı çevirip daha fazla zararı kabulleneceğiz veya askeri bir cevap vermek zorunda kalacağız.” şeklinde konuştu. Bakan askeri cevap yorumunun hangi ülkeye veya ülkelere yönelik yapıldığını açıklamadı.

MI5 Başkanı Andrew Parker

Fakat aynı gün İngiliz istihbarat örgütlerinden MI5’in Başkanı Andrew Parker’ın, Guardian gazetesine verdiği demeç dikkatleri çekti. Parker konuşmasında Rusya’yı “propaganda, casusluk, tahribat ve siber saldırılar” yöntemleri aracılığı ile dış politika yürütmekle suçladı. Moskova yönetimi ise bu suçlamaları yalanladı; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, ülkesinin İngiltere’ye karşı siber saldırıda bulunmadığını açıkladı. Peskov açıklamasında İngiltere’nin, ABD’nin veya herhangi başka bir ülkenin elinde kanıt bulunmadığı sürece, bu türden suçlamaları ciddiye almayacaklarını belirtti.

Philip Hammond’un açıkladığı siber güvenlik planı, istihbarat örgütlerinin, güvenlik birimlerinin ve bilişim uzmanlarının online dünyada ortak çalışmalarını öngörüyor. Yeni nesil enformatik öğrencilerinin akıllı cihazlar ve bilgisayar sistemleri üzerine alacakları yoğun eğitimler de ulaşılması amaçlanan hedefler arasında. Tüm bunların ötesinde devletin veya istihbarat kurumlarının siber saldırılara karşı önlemler alırken, bireylerin özgürlüklerine ne kadar müdahale edecekleri de ülkede güncel bir tartışma konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.