btbilgi

Bilişim ve teknolojinin neredeyse tüm alanlarında yatırımları bulunan Google, sanal gerçeklikten sonra artırılmış gerçeklik pazarına da hazırlanıyor gibi görünüyor. Gelecekte işine yarayacak küçük şirketleri komple satın aldığı ve kendi bünyesine kattığı iyi bilinen firma, en son olarak göz takip teknolojisi geliştiren Eyefluence şirketinin satışı ile dikkati çekti.

2013 yılında kurulmuş Eyefluence, kişinin göz hareketlerini takip edip bunu bilgisayara en doğru şekilde aktaran özel bir tarayıcı teknolojiye sahip. Şirket daha önce bu alanda, oyuncu donanımları üreten SteelSeries ile “The Sentry” isimli cihaz üzerinde beraber çalışmış. SteelSeries’e oyuncuların performanslarını geliştirmesine yardımcı olmak için göz hareket takibi ve raporlama sistemi sunmuşlar.

Google, Eyefluence ile artırılmış gerçeklik pazarına girmeye hazırlanıyor

Söylentilere bakılırsa, Google’ın bu şirketi satın almasının ardında göz takip altyapısının yeni bir artırılmış gerçeklik cihazına aktarılması yatıyor. Google sanal gerçeklik alanında acemi değil. Tasarımını ücretsiz yaydıkları basit ve etkili sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard’dan sonra, buradan elde ettiği deneyimi Android mobil işletim sistemine de entegre etmiş durumda. Daydream ismindeki yeni sanal gerçeklik gözlüğü Kasım’da piyasada olacak ve kullanıcılara Android akıllı telefonlar sayesinde yüksek kalitede deneyimler sunmayı amaçlıyor.

Google, Eyefluence ile artırılmış gerçeklik pazarına girmeye hazırlanıyor

Eyefluence şirketinin Google tarafından satın alınması ile ilgili yapılan basın açıklamasında şirketin heyecanı göze çarpıyor. Açıklamada “Sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları ile daha doğal bir etkileşim yaratama imkanı için harika bir fırsat yakaladığımızı düşünüyoruz. 3,5 sene boyunca harika bir ekip kurduk, göz takip teknolojimizi geliştirdik ve güçlü ortaklıklar kurduk. Şimdi ise Eyefluence ekibinin Google’a katıldığını duyurmaktan çok mutluyuz! Bu beraberlik sayesinde göz takip teknolojisini, şimdiki durumundan çok daha önemli ve insan potansiyelini geliştirecek noktalara götüreceğiz. Beraberce yaratacağımız ezber bozucu gelişmelere hazır olun!” deniliyor.

Google yeni satın aldığı bu şirketle ilgili ayrıntılı planlarını henüz resmi kanallarından açıklamadı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.