btbilgi

Gelişmiş ülkeler yavaş yavaş geleneksel filamentli ampulleri ve cıva partikülleri içeren uzun ömürlü floresan ampulleri yasaklama yoluna gidiyor. Bu durum, yeni nesil LED ampullerin artık çok ucuz şekilde seri üretilebilmesi sayesinde mümkün hale geldi. LED ampuller hızla yayılırken, bazı yaratıcı firmalar da PowerBulb gibi orijinal fikirlerini piyasaya sürmeye başladı.

LED ampuller konusunda en orijinal fikirlerden biri, içinden çıkartılabilir ve sarj edilebilir pilleri bulunan BeOn marka akıllı ampuller. Wi-Fi bağlantılı bu ampuller elektrik kesintilerinde, dahili pilleri sayesinde saatlerce ışık verebiliyor. İşte şimdi bu türden orijinal fikirlere bir de akıllı telefon ve tablet şarj edebilen PowerBulb ürünü eklendi.

Cep telefonu şarj edebilen LED ampul: PowerBulb

PowerBulb ampullerin yaratılışına sebep olan düşünce, evin çeşitli yerlerinde bir sürü cihaz şarj etmek için toplaşmış prizlerin yarattığı sıkıntıdan geliyor. Ekip bu türden priz yoğunluğunu ortadan kaldırırken, evin herhangi bir yerinde cihaz şarj edebilecek bir ampul çözümüne gitmiş. PowerBulb ampullerin üzerinde iki adet USB yuvası bulunuyor. Ayrıca cihaz şarj ederken, bundan bağımsız olarak ampul açılıp kapatılabiliyor. Ayrıca evin çeşitli yerlerine takacağınız ampuller sayesinde her yere şarj adaptörü taşımaya da gerek kalmıyor.

Bu ilginç ampulün yaratıcısı olan Mega Tiny firması, ürünü piyasaya sokabilmek için Kickstarter sitesi üzerinde bir bağış kampanyası başlatmış. Kampanya sayfasından ayrıntılı bilgi alıp, 29 dolara bir adet PowerBulb ampul önsipariş edebiliyorsunuz. Bir ampulün 50 bin saatlik kullanım ömrü olacağı söyleniyor, bu da kesintisiz 5 yıl kullanıma denk düşüyor. Ampulün teknik özellikleri 608 lümenlik ışık şiddeti ve 2.700 derece Kelvin ışık renk sıcaklık değeri olarak belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.