btbilgi

Elektrikli otomobil çağına yaklaşırken, bu tür araçların enerji kaynakları olan piller hala önemli bir sorun oluşturuyor. Bu alanda önemli çalışmalar gerçekleştiren otomotiv firmalarından biri de Japon devi Toyota. Tesla Motors ve Nissan gibi rakipleri neredeyse 10 yıl önceden lityum-iyon batarya teknolojisine geçmişken, Toyota maliyet, boyut ve güvenlik kaygıları nedeniyle bu konuda büyük ölçüde çekimser kalmıştı.

Artık Toyota mühendisleri lityum-iyon batarya teknolojisini otomobillerde güvenli şekilde kullanılabilecek hale getirdiklerini açıkladılar. Bu sayede aynı boyda veya daha küçük bataryalara, gözle görülür bir ek maliyet olmaksızın daha fazla güç yüklenebileceği belirtiliyor. Bu gelişme, Japon otomobil üreticisinin büyümekte olan tamamen elektrikli araç pazarına girmesinin önünü de açacak.

Toyota Prius yeni lityum-iyon pilleri ile artık daha güvenli

Lityum-iyon bataryalar halen güvenilmez olabiliyor; Samsung akıllı telefonlardaki patlamalarda ve Dreamliner uçaklarında rastlanan dumanlardan bu tür piller sorumlu tutuluyor. Fakat Toyota’nın lityum-iyon bataryaların arkasında durması çok önemli bir gelişme olarak görülüyor. Bu durum gelişmekte olan elektrikli araç teknolojileri için teşvik edici olacak. Ayrıca hidrojen yakıt hücreli (Fuel Cell Vehicle – FCV) araçlara ağırlık vermeyi tercih eden otomobil üreticilerine, tamamen elektrikli bir binek otomobil üretme seçeneğini de sunacak.

Toyota’dan yapılan açıklamaya göre, dünyanın en çok satılan benzinli hibrit aracı olan Prius’un şarj edilebilir 2017 versiyonu yakında satışa çıkacak. Yeni Prius Prime, benzinli motor devreye girmeden önce aracın 60 km (37,3 mil) mesafeye gitmesini sağlayacak yeni nesil lityum-iyon bataryalar kullanacak. Bu türden araçların elektrik modu menzilini ölçmede kullanılan farklı metodolojiler nedeniyle, Prius Prime’ın 60 km olan menzili ABD’de 25 mil (40,2 km) olarak kaydedildi.

Toyota Prius yeni lityum-iyon pilleri ile artık daha güvenli

Lityum-iyon bataryaların birçoğu kimyasal bir nikel, kobalt ve manganez karışımı kullanıyor. Bunlar daha fazla enerji muhafaza ediyor, daha kısa zamanda şarj oluyor ve diğer batarya teknolojilerinden daha güvenli oldukları düşünülüyor. Fakat yine de uygun olarak tasarlanmaz, üretilmez ve kontrol edilmezse aşırı derecede ısınmaları ve alev almaları mümkün.

Toyota’nın yeni nesil bataryasının güvenilirliğine olan inancı, batarya takımındaki 95 hücrenin her birinin ısısını şaşmaz bir kesinlikle ölçen gelişmiş kontrol teknolojisine dayanıyor. Düşen maliyetler Toyota’ya batarya takımlarına daha sofistike kontroller ekleme, daha küçük ve daha verimli bataryalar geliştirme imkanı da veriyor. Toyota batarya üretimi alanında bir başka Japon teknoloji uzmanı olan Panasonic ile beraber çalışıyor.

Tüm gelişmiş ülkeler artık çevreyi koruma politikalarını devreye sokuyorlar. Ama özellikle dünyadevlerinden ABD ve Çin alternatif enerji stratejilerine ağırlık verdikçe, otomobil üreticilerine daha fazla tamamen elektrikli otomobiller üretmek konusunda teşvikler vermeye başlıyorlar. Toyota firması da, yeni nesil elektrikli araçları sayesinde bu çekici pazarlara girma şansını yakalayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.