btbilgi

Havalar soğudu. Beraberinde havadar yerlerde geçirilen vakitler azaldı, halbuki yerlerde bolca vakit geçirmek gerekiyor. Koşma, yürüme ve bisiklet gibi çaba sarf edici egzersiz aktiviteleri yapmak insanın bağışıklık yapısını sağlamlaştırıyor. Mevsimin içine kapalı halinin getirisi olan ruh çöküntüsü hastalığına da mani oluyor. Hem sağlık, hem de form kazandırıyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, havaların soğuması ile yapılacak olan egzersiz için bazı dikkat edilecek noktaları açıkladı.

Hava insanı kötü yapmıyor ama seçtiği giysi kötü yapıyor. Soğan zarlarının incecik katlanması gibi, kalın olmayan giysileri üst üste giymek gerekiyor. Terin emilmesine ve havanın alınmasına müsaade eden kumaş cinslerinin tercih edilmesi öneriliyor.

Ayakkabılarınız egzersiz sırasında ıslandıysai, mutlaka sonraki aktiviteye kadar kurutmanız gerekli. Tabanı ıslak ve nemli kalmış ayakkabılar, kuru ayakkabılara göre daha çok darbe emip kas ve kemiklere ters etki ediyor.

Soğuk havada doğru egzersiz için dikkat edilecek noktalar

“Yapacağınız spor hareketlerine ağır ağır başlayın” diyor Erdoğanoğlu. Çünkü bedenin gereksinimi olan ısınma derecesi hava koşullarına göre değişiyor.

Sıcak olmayan buz gibi hava solunum yollarında ciddi tahrişe yol açıyor. Ciğerlere ulaştırılması gereken havayı burun vasıtası ile gerçekleştirmek gerekli.

Soğuk ve sıvı size tezat gibi görünse de, bedenin susuz kalmaması gerekiyor. Yapılacak hareketlere daha başlamadan evvel, bir iki bardak su tüketilmesi faydalı oluyor.

Beslenme en dikkat edilecek şeylerin başında geliyor. Kışın soğuk havasında hareketsizlik ve yiyecek sarfiyatı fazladan kilolar kazandırabiliyor. Beden derisinin içerisindeki yağlı dokuyu fazlalaştırmaya neden oluyor.  Bu dokunun kalınlığı sıcak olmayan buz gibi havada avantajmış gibi görünse de, egzersiz hareketlerinde dezavantaj teşkil ediyor.

Esinti oluşturan zaman dilimlerinde, esintiye karşı korunaklı yerlerde egzersiz yapılmasının tercih edilmesi öneriliyor. Hatta eğer mümkünse çok soğuk havada kapalı spor salonlarında egzersiz yapılmalı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.