btbilgi

İç pazarlama ve satış platformu Hubspot’a göre e-postaların yüzde 48’i mobil cihazlardan açılıyor. Kullanıcıların yüzde 69’u mobil optimizasyonu yapılmamış iletileri siliyor ve e-posta pazarlama uzmanlarının yüzde 89’u gönderilerini mobil platforma optimize edemedikleri için müşterilerini kaybediyor.

E-postanızı mobile optimize etmek için öncelikle ölçeklenebilir, akıcı veya esnek tasarım şablonu yaratmanızda fayda var. Mobil kullanıcılarının yüzde 50’si gönderilerini okumak için üç saniye ya da daha az bir zaman harcıyor. Bunun için maillerinizi 3 saniyede okunabilir hale getirmelisiniz.

Hubspot uzmanlarına göre mobil ortam için uyarlanmış e-postaların font büyüklüğünün 13 punto, başlığın font büyüklüğünün ise minimum 22 punto olması tercih edilmelidir. Telefonun kontrast değerleri farklı olabilir. İçeriğin okunabilir olması için arka plan rengi ve font renginin kontrast olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Mobil üzerinden gönderilen postalardan görsel izleme oranı gün geçtikçe artıyor. Fakat görseller mobil cihazlardan daha yavaş yükleniyor. Bu nedenle görsellerin dosya boyutunu küçültmelisiniz.

MIT araştırmasına göre, işaret parmakları cihaz üzerinde ortalama 1.6-2 cm kadar alana hükmediyor. Bu da mobil cihazların 45-57 pikseline denk geliyor. İyi bir kullancı deneyimi için CTA düğmelerini genişletebilirsiniz. E-postalarda yanlış tıklamayı önlemek için verdiğiniz linklerin arasına boşluk bırakmanız iyi olacaktır.

Masaüstü bilgisayarlarda e-posta başlıklarının 60 karakteri görünürken, mobil aygıtlarda görünüm alanı 25-30 karaktere iniyor. E-postaları mobile optimize ederken başlık uzunluklarına çok dikkat etmelisiniz.

Son olarak da e-postanızı göndermeden önce e-posta servis sağlayıcıları üzerinden birkaç test yapmanızdır. Bu platformlar genelde en iyi optimizasyonları gerçekleştirdiği için gönderinizin nasıl görüneceği konusunda size iyi bir fikir verecektir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.