btbilgi

Hollanda, yatırımcılara sunduğu cazip tekliflere bir yenisini daha ekledi. Yatırımcılara sunduğu imkanlar ile bir holding merkezi halini alan Hollanda, Türk şirketleri için çekici bir karar imza atmaya hazırlanıyor. Maliye Bakanı tarafından parlementoya sunulan teklif kabul edilir ise, Hollanda üzerinden yurt dışına yatırım gerçekleştiren Türk firmaları vergi yükünden kurtulacak.

Hollanda'dan Türk firmalarına vergi müjdesi
KPMG Türkiye Uluslararası Vergilendirmeden Sorumlu Ortağı Eray Büyüksekban

Yasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde en erken 2018 senesi itibarı ile uygulamanın başlayacağı söyleniyor. Yasanın Türk firmalarının Avrupa piyasalarına girişi adına kolaylıklar içereceği ifade ediliyor. Böylece Hollanda’ya yapılacak olan yatırımların da artacağı belirtiliyor. KPMG Türkiye Uluslararası Vergilendirmeden Sorumlu Ortağı Eray Büyüksekban, konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Büyüksekban, “Niyet aşamasında olan bu düzenlemenin 2018’den itibaren yasalaşması halinde Hollanda üzerinden yurt dışına yatırım yapan Türk şirketleri ile ilgili önemli değişiklikler söz konusu olacak” dedi, bunları şöyle sıraladı:

  • Bugüne dek kooperatif olmaksızın doğrudan Hollanda’daki sermaye şirketleri üzerinden yatırım yapan Türk şirketlerinin efektif vergi yükleri yüzde 5 daha azalacak ve böylece Hollanda ile Türkiye arasında kar payı trafiği vergisiz hale gelebilecek.
  • Hollanda yerel mevzuatında yer alan stopaj oranı ile ilgili ilave bir düzenleme yapılmazsa holding konumundaki kooperatiflerin üyelerine yapacakları kazanç aktarımı Hollanda’da yüzde 15 vergiye tabi olacak.
  • Kooperatiflerin üyelerine yapacakları kazanç aktarımlarında, Hollanda ile Türkiye arasındaki vergi anlaşmasında yer verilen düşük vergi oranı olan yüzde 5’in uygulanabileceği kanaatindeyiz.
  • Kooperatif üzerinden yatırım yapan Türk şirketlerinin mevcut yapılandırmalarını yeniden gözden geçirmeleri gerekebilir.

Bu yasanın sermaye şirketlerine getireceği güzel fırsatlar var, fakat firmaların uyması gerekli asgari şartlar bulunacak. Avrupa Birliği’nin çok dikkat ettiği BEPS (Base Erosion and Profit ShiftingMatrah Aşındırma ve Kar Aktarımı) insiyatifinin sonucu olarak Hollanda mevzuatında yapılmış olan düzenlemeler burada önemli rol oynayacak. Yapılandırmanın tek amacının suni anlamda vergi yükünün azaltılması ve girişimlerin kesinlikle bu şekilde değerlendirilmesi zorunlu. Yeni yasa ile Hollanda üzerinden yatırım yapmak isteyen şirketlerin, mutlaka aranan asgari şartları yerine getirip getirmediklerine emin olmak için kontrollerini yapmaları gerekli görülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.