btbilgi

El hareketleri ile bilgisayarları ve robotları kontrol etme fikri, hala bilimkurgu filmlerine ait gibi duran parlak konseptlerden biri. Bu konseptin gerçeğe dönüşmesi için geçtiğimiz senelerde Leap Motion veya Microsoft’un Kinect algılayıcısı gibi cihazlar piyasaya çıktı. Fakat hala bilgisayarlarımızda fare ve dokunmatik ekranın getirdiği rahatlığın yerine geçebilecek bir şey bulunmuyor.

İşte yeni bir hareket algılayıcı sensör cihazı olan Bixi, bu alanda bazı yeni fikirlerle geliyor. İlk olarak CES elektronik fuarında duyurulan cihaz, altıgen şekilli küçük bir alet. El hareketlerinizi algılayıp komuta çeviren Bixi, her türlü bilgisayar ve akıllı cihaza bağlanıp idare etmeye yarıyor.

bixi

Yaratıcısı olan ekip, Bixi’nin geliştirme aşamasını tamamlayp üretime geçebilmesi amacıyla Kickstarter’da bir fon kampanyası başlatmış. Kampanya sayfasında Bixi’nin bir akıllı ev ve uygulama kontrolcüsü olduğu, hareketlerinizi ve komutlarınızı dokunmadan iletebileceğiniz bir cihaz olduğu belirtiliyor. Aynı anda birden çok cihazın kontrolünü sağlamada kolaylık getireceği de anlatılmış.

Cihazın tanıtıldığı video oldukça ilgi çekici gözüküyor. Bixi’nin kontrolü sizin belirlediğiniz hareketlerle oluyor ve bu kontrol için kullanacağınız hareketleri ezberleme üzerine kurulmuş. Bu yaklaşım ilk bakışta “doğal” gelse de, hareketleri ezberleme fikri bazı kullanıcılar için zorlayıcı olabilir. Hangi cihaza, hangi işlevinin, hangi hareketlerle tanımlandığını akılda tutmak gerekiyor.

Kickstarter fonlama kampanyası bir ay kadar devam edecek ama daha şimdiden ihtiyaç duyulan 25 bin dolar fon toplanmış ve hatta geçilmiş durumda. Şu anda Bixi cihazını önsipariş etmek için 79 dolar verebilir veya emin değilseniz cihazın Mart 2017’deki çıkışını bekleyebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.