btbilgi

Silikon Vadisi şirketlerinin başarısının altında yeni girişimleri (startup) satın almaları önemli bir yer oluşturuyor. Risk sermayesi ağırlıklı (VC) bu satın almalar, şirketlerin sürekli olarak yenilikçi halde kalmalarına destek oluyor. En azından genel kanı böyle. Peki, bu konuda Avrupalılar ne düşünüyor ve startup satın almalarında ABD ve Avrupa düellosunda son durum nedir?

raporBu konuyla ilgili bir rapor 12 Ekim tarihinde Kaliforniya’da gerçekleştirilen Avrupa Yenilik Konferansı’nda yayınlandı. Raporda 2012 yılından itibaren Amerikalı ve Avrupalı şirketler tarafından satın alınan yaklaşık 6 bin yeni girişimin verileri yer alıyor.

Bu verilere göre:

  • Rapordaki yatırımlardan yüzde 82’si Amerikalı şirketler tarafından gerçekleştirildi. Avrupalı şirketler ise alımların yüzde 18’ini yaptı. Yani yaklaşık olarak her 4 yeni girişimden 3’ü Amerikalı şirketler tarafından satın alınıyor.
  • Yatırımların yüzde 21’i Silikon Vadisi şirketleri tarafından yapılıyor. En çok bu tarzda alım yapan ilk 15 şirketin -ki tamamı Amerikan firması- 11’i Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteriyor.
  • Bu sıralamadaki ilk Avrupalı şirket Alman SAP 33. sırada yer alıyor.
  • Ortalamada ilk 15 Amerikan şirketi tepedeki Avrupa şirketlerinden 6 kat daha fazla startup satın almış.
  • Yeni ekonomi şirketleri geleneksel şirketlere kıyasla satın alım konusunda daha aktif bir rol oynamayı tercih ediyorlar. Örneğin, en çok satın alım yapan 15 Avrupa şirketinden 5’i 2000 yılından sonra faaliyete geçmiş.
  • Avrupa bazında yeni girişimcilerin yaptığı satışlar incelendiğinde ilk sırayı 500’ün üzerinde satışla İngiltere alıyor. Bunu Almanya, Fransa ve Kuzey Avrupa takip ediyor. Amerika bu konuda 4.654 satışla en önde saf tutuyor.
  • İngiltere aynı zamanda yeni girişim satın alma konusunda Avrupa’nın en aktif ülkesi olarak öne çıkıyor. Satın almaların yüzde 44’ü Amerikalı şirketlerin Avrupa’dan yenilikçi girişimlere (startup) yatırım yapmasıyla gerçekleşiyor.
  • Söz konusu süre zarfında (2012’den bu yana) gerçekleştirilen toplam yatırım 625 milyar doları buldu.
  • Amerikan ve Avrupa şirketleri bu iki bölge dışından 576 farklı yeni girişim satın aldılar ve bunun için de toplamda 25 milyar dolar yatırım yaptılar.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Tıp Fakültesi, Onkoloji Enstitüsü, Medikal Fizik Bölümü yüksek lisans mezunu Irmak Kamcez, aynı zamanda C ve Sistem Programcıları Derneği'nden C dili ve çeşitli Microsoft sertifikalarının sahibidir. Ayrıca, ünlü teorik fizikçi Frank Close'un "Sonsuzluk Yapbozu, Kuantum Alan Kuramı ve Higgs" kitabını Türkçe'ye kazandırmıştır.