btbilgi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tüm sektörler içeriğini teknolojiye paralel olarak baştan tasarlıyor. Turizm ve konaklama sektörü de bunlardan biri. Seyahat sitesi Momondo’nun hazırladığı “dünyanın en modern 5 oteli” içerikli yazı da bu otellere yer verildi.

Bu oteller teknolojinin geldiği son noktadan yararlanarak içeriği ile ziyaretçilerine robotlarla tanışma imkanı, roket yolculukları, yüz tanıma sistemli otel odası kapıları ile hizmet veriyor.

1477576824_i__spanya___silken_puerta_america

ABD-Robot Bellboy’ların Çalıştığı Otel
New York’ta hizmet veren YOTEL isimli işletmenin tasarımı lüks bir uçağı andırıyor. Ziyaretçiler valizlerini “Yobot” isimli robota emanet ediyor ve Yobot valizleri ziyaretçinin odasına kadar taşıyor. 24 saat hizmet veren bu otelde self-servis ve check-in gibi hizmetler için masalar bulunuyor. Odalarda yer alan mekanik yataklar ile ziyaretçiler yatak manzaralarını ayarlayabiliyor. Ayrıca ipod/mp3 gibi cihazları kullanma imkanı da dileyenler için mevcut.

İspanya-Uzay Boşluğunda Hissi Veren Odalar
İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Silken Puerta America Hotel isimli bu işletmede “Space Club” isimli odalar bulunuyor. Odaların tasarımcısı ise ödüllü mimar Zaha Hadid. Saf beyaz ve petrol siyahı iki renk seçeneği ile oluşturulan odalarda ve ziyaretçiler tavana baktıklarında kendilerini uzay boşluğunda hissedebiliyor. Bir başka oda seçeneği daha sunan otel, ziyaretçilerine yine ödüllü bir mimar olan Jean Nouvel’in tasarladığı “Tetris” konseptini andıran odalarını sunuyor. Bu odalar interaktif ve modern bir tasarıma sahip.

1477576826_malezya___capsule_by_container

Malezya-Ultra Lüks Konteyner Oteller
Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur Uluslar arası Havalimanında yer alan Capsule by Container Hotel’in konsepti, ultra lüks konteyner otel odalarından oluşuyor. Otel içinde kütüphane, kapsül ve lounge alanları, minimal anlamda kaliteli yaşam anlamına gelen “kyosho jutaku” isimli bölümler yer alıyor.

1477576824_singapur___wanderlust

Singapur: Roket Yolculuğu Konseptli Odalar
Little İndia semtinde yer alan Wonderlust otelde, “Pantone” ve “Whimsical” isimli odalar renk çeşitliliği kullanılarak ziyaretçilerinin beğenisine sunuluyor. “Space” isimli odada ise roket yolculuğu hissiyatı verilmek isteniyor. Bunların dışında ziyaretçiler, lobiden şehir rehberi yüklü akıllı telefonları ödünç alabiliyor.

1477576824_new_york___yotel

Japonya: Yüz Tanıma Sistemli Oda Kapıları
Nagasaki şehrinde bulunan Hen-na Hotel konsepti gelecek mimarisine göre tasarlandı. Check-in yapmak isteyen ziyaretçileri çoklu dil seçeneği programlı robot dinozorlar karşılıyor. Otel kapıları anahtar yerine yüz tanıma sistemi ile açılıyor. Güneş enerjisini kullanılan otelin içinde Huis Ten Bosch isimli tema parkı da bulunuyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.