btbilgi

Sivil uzay endüstrisi denildiğinde iki dev isim hemen akla geliyor. Birincisi SpaceX firmasının Mars yolculuk planını açıklamış olan, Tesla firmasının da kurucusu Elon Musk. Diğer ise Amazon’un kurucusu ve Blue Origin firması ile uzay hayalleri kuran Jeff Bezos. Bu iki önemli vizyoner isim, Dünya gezegeninin gelecekte yaşayacağı hayatta kalma çabalarının planlanmasında farklı iki yaklaşım ile karşı karşıya geldi.

Elon Musk, Eylül sonunda Meksika’daki Uluslararası Astronomi Kongresi’nde bir konuşma yaptı. Konuşmasında gezegenimizin ve insanlığın hayatta kalabilmek için başka gezegenlere gidip koloniler kurmasının zorunlu olacağını söyledi. Hatta bunun için firması SpaceX’in hazırladığı ilk Mars yolculuğu hakkında 2022 tarihini ve ayrıntılı bilgiler de verdi. Musk, Mars’a gidecek ilk uzay gemisinin adından yakıt sorunlarının çözümüne, kızıl gezegene insan yollamanın maliyetinden bu yolculuğun adımlarına kadar birçok konuda konuştu.

İnsanlığın yedek kurtuluş planı: Jeff Bezos, Elon Musk’a karşı

Girişimci ve uzay hayranı bir başka isim olan Jeff Bezos ise tam tersi bir görüş savunuyor. Bezos, geçen hafta Seattle Havacılık Müzesi’nde (Seattle Museum of Flight) düzenlenmiş olan Pathfinder Ödülleri etkinliğindeydi. Önemli bir konuşma yapan Bezos, “Kendimize sırf yedek bir gezegen bulma amaçlı, olası bir B Planı doğrultusunda uzaya gitmemiz fikrini sevmiyorum” dedi. NASA’nın Güneş Sistemi çapında gönderdiği sonda ve araçlardan bahseden Bezos, elimizdeki en iyi gezegenin Dünya olduğunu belirtti.

Bezos başka bir gezegene koloni kurup, Dünya’yı tüketip bırakma fikrini kabul etmiyor. Dünya’ya zarar verecek tüm öğeleri dışarı taşıyarak, gezegenimizi yemyeşil ve hayat dolu bir bahçe olarak korumamız gerektiğine inanıyor. Ona göre küresel çaptaki ağır endüstri sektörlerinin tamamını yörüngeye veya Ay’a taşımak daha uygun bir çözüm. Bunun için gelecekte uzayda ve Dünya çevresinde milyonlarca insanın yaşamasını ve çalışmasını hayal ettiğini açıkladı Bezos.

İnsanlığın yedek kurtuluş planı: Jeff Bezos, Elon Musk’a karşı

Bezos insanlığın önünde iki yol görüyor; birinde bu şekilde büyümeye devam edecek, diğerinde ise bir nüfus dengesine oturacak. Eğer büyümeye devam edeceksek, hayatta kalmanın tek yolunun Dünya çevresinde genişlemek olduğuna inandığını da aktarıyor. Bezos sivil uzay firması Blue Origin ile yaptıkları çalışmalarda, uzaya insan ve malzeme göndermenin maliyetlerini ucuzlatma yollarını aradıklarını anlatıyor. Ayrıca Blue Origin uzaydaki sıfır yerçekiminin yaratıcı kullanım alanları, 7/24 yüksek verimli güneş enerjisi, Ay ve asteroidlerdeki madenlerin çıkartılması konularında da yoğun şekilde çalışıyor.

Bakalım bu iki vizyoner devin hangisinin geleceğe yönelik öngörüleri gerçek olacak? Yine de ne olursa olsun, sırf bencil ve insanmerkezci bakış açımız yüzünden, Dünya gibi cennet bir gezegeni kendi ellerimiz ile yoketmesek çok iyi olacak…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...