btbilgi

İnternetin 1993 yılında hayatımıza girişiyle her şey değişti. Bilgiye erişim hiç olmadığı kadar hızlandı. İnternet kendi yeni ekonomisini, yeni hayat düzenini oluşturdu. Hayat bugün 1993 yılına göre çok farklı bir yerde ve önümüzdeki yıllarda çok farklı bir noktaya doğru gidecek. Dünyanın en önemli araştırma firmalarından birisi olan Gartner geçtiğimiz günlerde geleceğe yönelik bilişim ve teknoloji projeksiyonlarını açıkladı. Bu projeksiyonlar oldukça ilginç öğeler içeriyor.

Gartner’a göre sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ürünleri bu yüzyıla damgasını vuracak. Artırılmış gerçeklik önce oyunlarla gündeme geldi. Daha sonra endüstriyel uygulamalar ve eğitim uygulamaları ile tanıştık. Ama Gartner’a göre artırılmış gerçekliğin en büyük kullanım alanı alışveriş alanında olacak. Artırılmış gerçeklik sunan alışveriş asistanı uygulamalar hızla yaygınlaşacak ve alışveriş farklı bir boyuta gelecek. Gartner’a göre 2020 yılında 103 milyon kişi artırılmış gerçeklik uygulamaları kullanarak alışveriş yapacak.

Geleceğin dünyasından bilişim ve teknoloji öngörüleri

Hepimiz internette dolaşmak için web tarayıcılarını kullanıyoruz. Bu gelecekte değişecek. Siri ile hayatımıza giren ses tanıma teknolojili web deneyimi önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek. Gartner’a göre 2020 yılında webde dolaşmanın yüzde 30’u ekran kullanılmadan yapılacak. Siri, Cortana ve Alexa gibi sesli asistanların marifetleri artacak ve daha çok kişi sesli komutlarla istediği bilgiye ulaşacak.

Gartner’ın bir diğer önemli teknoloji öngörüsü ise mobil uygulamalar konusunda. Gartner’a göre 2019 yılı itibariyle markaların yüzde 20’si mobil uygulama geliştirmeyi bırakacak. Mobil uygulama geliştirme maliyetleri çok yüksek ve responsive web sayfaları mobil uygulama ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu yüzden mobil uygulamaların kullanımı her geçen gün azalıyor.

2021 yılında bir bireyin online aktivitelerinin yüzde 20’sini 7 büyük internet devi oluşturacak. Gartner bu internet devlerini Google, Apple, Facebook, Amazon, Baidu, Alibaba ve Tencent olarak tanımlıyor. Gartner’ın öngörüsü, teknoloji şirketlerinin dünyayı yöneteceği teorisini destekler nitelikte. İnternet devleri daha da büyüyecek ve herkesin hayatlarını bu devler belirleyecek.

Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) önümüzdeki dönemde hızla büyüyeceğini öngören Gartner, 2022 yılında IoT sayesinde bir trilyon doların üzerinde tasarruf edileceğini belirtiyor. 2020 yılında çalışanların yüzde 40’nın bir fitness takipçisi cihaz kullanarak sağlık primlerini indirebileceklerini öngören Gartner, IoT’nin özellikle sağlık alanında çok yaygınlaşacağını söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.