btbilgi

Apple firması geçenlerde gerçekleştirdiği bir etkinlik ile yeni MacBook Pro modellerini görücüye çıkardı. Her zamanki gibi daha ince ve daha hafif olduğu belirtilen yeni laptop modelleri beğeni ile karşılandı. Yeni seri MacBook Pro’nun modern içerik üretim dünyasına şekil verebilmesi için, içindeki bir parçanın büyük önemi var: AMD Radeon Pro 400 serisi grafik yongaları…

15 inç MacBook Pro’larda yer alan bu yeni nesil grafik yongası, AMD’nin Polaris mimarisi temel alınarak tasarlanmış. 14nm FinFET üretim teknolojisi sayesinde oldukça küçük transistörlere sahip ve “zar inceltme” adı verilen bir teknoloji kullanılıyor. Radeon Pro 400 serisi bu sayede 380 mikron kalınlıkta üretilebiliyor, yani 4 yaprak kâğıttan biraz daha ince.

Apple laptop’larına, AMD firmasından yeni grafik gücü

Bu serideki Radeon Pro 450, 455 ve 460 grafik setleri 35W altında güç harcıyor, dolayısı ile pil ömrünün önemli olduğu laptop ürünleri için uygun bir çözüm. 450 ve 455 model grafik işlemcilerde 2 GB, 460 model işlemcide ise 4 GB grafik belleği bulunuyor. 450 modeli 1 teraflops’a, 455 modeli 1,3 teraflops’a ve 460 modeli ise 1,86 teraflops’a varan işlem gücü sunuyor.

Grafik işlemcileri konusunda iddialı olan AMD firması, yaratıcılığı destekleyen yeni bir de program duyurdu. “Meet the Creators” ismindeki bu program, yaratıcı ruhlu kişileri sektörler arası iş birliklerine katılmaya ve yeni metotlar, yeni araçlar öğrenmeye yönlendirecek. Bunun yanında AMD bir de fizik tabanlı render motoru olan “Radeon ProRender”ı da duyurdu. Firma, bu yıl içinde kullanıma açılacak yeni render motorunun Autodesk Maya, Rhino ve Cinema 4D gibi uygulamalarda destekleneceğini açıkladı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.