btbilgi

Qualcomm akıllı araç çiplerine yaptığı yatırım ile tarihe geçtiEn büyük çip üreticisi firmalardan Qualcomm, rakiplerinden biri olan NXP Semiconductor’u satın almak için girdiği anlaşmayı tamamlamış. NXP Semiconductor’ın tüm hisselerini satın alacak olan firma, bu satış için tam 47 milyar dolar ödeyecek. Bu satışın en önemli yanı ise, bilişim tarihindeki en büyük ikinci satış olması. Bundan daha büyük boyuttaki tek satış işlemi, 2015 Ekim ayında Dell firmasının EMC’yi almasıydı (67 milyar dolar).

NXP’nin bu kadar değerli olmasının nedeni, en hızlı büyüyen sektörlerden biri olan otomotiv alanındaki en güçlü çip üreticisi olmasından kaynaklanıyor. Firma özellikle modern araçlara takılan sürüş destek sistemlerinin teknolojilerinin büyük bölümünü sağlıyor. Araçlardaki sensörler, radar ve kamera sistemleri bunlara örnek verilebilir. Ayrıca arabalardaki eğlence ve navigasyon sistemleri, HD ekranlar gibi becerilerin arka planındaki yazılımların da büyük kısmını temin ediyor.

Qualcomm akıllı araç çiplerine yaptığı yatırım ile tarihe geçti

Qualcomm’un bu pahalı yeni firması, onlara daha önce erişimleri olmayan dev bir pazara otomatikman giriş sağlıyor. Qualcomm böylece mobil cihaz ve akıllı telefon pazarındaki en büyük çip üreticisi olduğu gibi, otomotiv sektöründeki en büyük çip üreticisi de oluyor. Küresel akıllı telefon pazarındaki büyüme devam ediyor olsa bile, gelişmiş ülkelerin yer aldığı Batı pazarlarında duraklama dönemine girilmiş durumda. Bu durumun çip üreticisi dev firmayı yakın gelecekte zora sokması muhtemel görünüyordu. Bu yatırım ile kendilerine yepyeni fırsatlar yaratmış olacaklar.

Qualcomm ve NXP firmalarının toplam yıllık kar büyüklüğünün beraberce 30 milyar dolara erişmesi bekleniyor. Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf, Bloomberg’e bu önemli satış ile ilgili yaptığı açıklamada diğer pazarlara doğru genişlemenin normal olduğunu söylemiş. Eğer firmasının büyüme stratejisine bakacak olursak, mobil teknoloji sayesinde altüst olmuş ve yeniliklere açık hale gelmiş yatay sektörlere kaymakta olduklarını göreceğimizi de belirtmiş. Bu satın almadan hemen önce NXP Semiconductor’ın hisselerinde ciddi bir değer artışı da gözlemlenmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.