btbilgi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) dahilinde kurulmuş olan “E-Ticaret Meclisi” çalışmaya başladı. Meclisin ilk toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci gözetiminde gerçekleşti. 25 Ekim’de yapılan ilk toplantıda, meclis başkanlığına GittiGidiyor’un Genel Müdürü Öget Kantarcı seçildi.

TOBBTOBB E-Ticaret Meclisi, e-ticaret sektörünü büyütmek ve dijital ekonomiye katkıda sağlamak amacıyla kurulmuş. Meclis bu yönde belirlenecek ortak hedeflerin gerçekleşmesi için, kamu ve özel sektörün arasında bir köprü görevi görecek. Türkiye’nin önde gelen e-ticaret şirketlerinin, e-ticareti düzenleyen kamu kurumlarının ve e-ticaret derneklerinin temsilcileri bu meclisin üyesi.

Meclis işlevleri ile ilgili konuşan Öget Kantarcı, meclis sayesinde devletin ilgili kurumlarının ve sektörün güçlü oyuncularının biraraya geleceği açıklamasını yaptı. Kantarcı, meclis sayesinde e-ticaret sektörünün gelişimi için somut adımlar atılacağını, önemli projelere imza atılacağına inandığını iletti. Ayrıca “Bu topraklardan çıkmış ilk büyük internet girişimlerinden biri olarak, Türkiye’de e-ticaretin gelişimine katkıda bulunmak, sektörü ve ekonomimizi büyütmek temel amaçlarımızın başında geliyor. Uluslararası tecrübemiz ile ülkemiz için bu konuda üzerimize düşeni yapmaya her zaman devam edeceğiz.” diyerek, firmasının bu amaç için yoğun şekilde çalışacağını da aktardı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise, e-ticaret ile ilgili ülkemizdeki en büyük sorun olarak insanların güven eksikliğini gösteriyor. Toplantının açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, “Dünya Değerler Anketi’ne göre, başka insanlara güvenirim diyenlerin oranı Türkiye’de yüzde 8, ABD’de yüzde 37, İsveç’te yüzde 63. Bizdeki bu güvensizlik e-ticaretin gelişmesini engelliyor. İnsanlar kredi kartı bilgilerini online mecrada paylaşmak, tanımadığı satıcıdan ürün almak istemiyor.” dedi. Hisarcıklıoğlu bu ciddi sorunu çözmek için ideal yöntemin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının e-ticaret sitelerini kayıt altına alması ve güven damgası uygulaması başlatması olduğunu ifade ediyor.

Meclisle ilgili açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise, dünyada olduğu kadar Türkiye’de de e-ticaret sektörünün hızla büyüdüğüne dikkat çekti. Tüfenkçi, e-ticaretin ülkemizde son 3 yılda ortalama yüzde 50 büyüme gösterdiğini iletti. Bu hızlı büyümenin, pazarlama yöntemlerinin değişmesi ile sağlandığını söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı, “Başta tüketiciler olmak üzere, bu sektördeki tüm aktörlerin güvenini inşa edecek düzenlemeleri hayat geçirmek, stratejik bir önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.