btbilgi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Eylül ayının sonu itibarı ile Türkiye’nin kredi ve banka kartı raporunu sundu. Raporda kredi kartı kullanımı, banka kartı kullanımı, ödeme rakamları, kullanım istatistikleri ve analizler yer alıyor.

BKM’nin raporunda en dikkat çekici bilgi olarak Türkiye genelinde 172,4 milyon kart bulunduğu belirtiliyor. Bu miktarın 57,7 milyon adedi kredi kartı ve 114,7 milyon adedi ise banka kartı olarak saptanmış. Rapora göre, bankaların verdiği tüm kartlar ile yapılan ödemeler 2016 Eylül ayında 49 milyar liraya çıkmış. Geçen senenin Eylül ayındaki 44,6 milyar liraya göre, kart ile ödemelerde yüzde 10 artış gözlemleniyor.

Raporun verdiği bilgilere bakılırsa, Türkiye nüfusunun yaklaşık 22 milyonu kredi kartı sahibi. Ülke genelinde kredi kartı sahiplerinin ellerinde bulunan bireysel kart adedi 54,5 milyon (ticari kredi kartı adedi ise 3,3 milyon adet). Bu rakamın yaklaşık 5 milyonunu sanal kart olarak belirlenmiş. Bu rakamlara bakılınca Türkiye nüfusuna oranla her cüzdanda 2,5 kart taşındığı meydana çıkıyor.

58 milyon kredi kartı kullanıcısı, 115 milyon kart taşıyor

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko “Bu değer, kart sahiplerinin sağlık gibi acil ihtiyaçlar veya planlanmamış olası yüksek tutarlı ihtiyaçlar için tedbir amaçlı olarak ilave kart taşıdığını, ihtiyaç duymadığı fazla kartları ise kullanmadığını gösteriyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Türk nüfusunun yaklaşık 56 milyonu yetişkin vatandaştan oluşuyor. Yetişkin nüfusun yüzde 40 kadarında bir ya da daha fazla kredi kartı bulunuyor. Bu veriye göre, ülkedeki her 5 yetişkinden ikisinde kredi kartının bulunduğu bilgisine ulaşılıyor. Dr. Soner Canko bankaların verdikleri kartlar ile harcama yapılmasının, kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmede öneminin altını çizdi.

BKM‘nin açıkladığı verilerde, Eylül ayı içinde kartlar ile yapılan tüm harcamaların tutarı 54 milyon 600 bin lirayı buluyor. Kart sahiplerinin bilinen sayısı da temel alındığında, her bir kart sahibinin ortalama 1.616 TL harcama yaptığı görülüyor. 2015 Eylül ortalama kartla harcama verisi ise 1.591 TL olarak saptanmış. 2016 Eylül ayı itibarı ile bireysel kredi kartlarının ay içindeki genel bakiyesinin miktarı da 82 milyar lira tutuyor.

Dr. Soner Canko konuyla ilgili olarak “Hem bireysel kredi kartı ortalama harcama tutarının hem de kişi başı kredi kartı borcunun önceki yıla göre aynı seviyede kaldığı göz önüne alındığında, kartlı ödeme sektörü büyümesinin kart kullanıcılarının daha çok harcamasıyla değil sisteme yeni giren kullanıcılarla gerçekleştiği görülüyor” açıklamasını yaptı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.