btbilgi

Türk sinemacılığına ve dizi dünyasına büyük katkısı olacak bir proje başlıyor. Ülkemiz sinema ve dizi sektörüne dünya standartlarında film stüdyoları ve ekipman temin edecek bu projenin adı, Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi. Amerika’nın Hollywood’u, İtalya’nın Cinecitta’sı gibi artık İstanbul’un da devasa bir film stüdyo platformu olacak.

İstanbul’a dev film yapım tesisi: Midwood Film Stüdyo KompleksiBüyükçekmece’de hayata geçirilecek olan bu proje, 5 yıl süren detaylı çalışmalar neticesinde ortaya çıkmış. Midwood tesisleri Avrupa’nın en büyük film platosu ve dünyanın en önemli film yapım merkezlerinden biri olma iddiası ile kurulacak. Hollywood ve Bollywood’daki benzer tesislerle yarışacak Midwood’un inşaatının temeli 30 Ekim tarihinde atılıyor.

Dev kompleks 825 milyon lira yatırımla inşa edilecek ve 505 dönüm büyüklüğünde bir arazide yer alacak. Tesiste 21 ayrı stüdyo,  17 açık set alanı, 18 imalat atölyesi ve film/dizi çekimleri için ihtiyaç duyulan tüm ekip, ekipman ve servisler bulunacak. Bu tesiste sadece film ve dizi stüdyoları bulunmuyor, aynı zamanda sinema müzesi, dünyaca ünlü sanatçıların ve misafirlerinin konaklayacağı 7 yıldızlık bir oteli de olacak. Bunun dışında anaokulundan üniversiteye kadar bir eğitim vadisi, tematik eğlence parkların ve yeme-içme ünitelerinin bulunduğu dev bir kompleks olması planlanıyor.

Midwood’un açıldığı ilk yıl 1 milyon kişiyi ağırlaması hedeflenmiş, böylece sinema sektöründen eğitime kadar bir çok alanda Türkiye’ye fayda getirmesi amaçlanmış. Yurtdışından gelen turizm için de ideal bir ziyaret noktası olacak dev kompleksin fikir babası ise, organizatör ve menajer Ahmet San.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.