btbilgi

Endüstri 4.0 dönüşümü ile birlikte, kurumsal ağlar ile endüstriyel kontrol sistem ağları bir araya geldi. Firmalar bu birleşimi operasyonel verimliliği artırmak için yapıyor. Kontrol sistemlerine kurumsal ağlar üzerinden erişilerek daha iyi yönetim ve raporlama yapılıyor. Fakat bu birleşim beraberinde büyük riskler getiriyor. Endüstriyel ağlar, kurumsal ağların karşı karşıya olduğu tüm risklerle karşı karşıya kalıyor.

Fortinet Teknik Müdürü Melih Kırkgöz
Fortinet Teknik Müdürü Melih Kırkgöz

Hacker’lar endüstriyel ağlara girerek, üretimi durdurup büyük zararlara yol açabiliyor. 2011 yılında ABD ve İsrail’in geliştirdiği Stuxnet adlı solucan, İran’ın nükleer programını hedeflemiş ve nükleer sistemleri yavaşlatmıştı. Bunun gibi bir çok zararlı yazılım piyasada dolanıyor ve çoğu saldırı basına yansımıyor.

Fortinet Teknik Müdürü Melih Kırkgöz, endüstriyel ağların çoğunun korumasız olduğuna dikkat çekerek, kurumsal ağlara verilen önemin, endüstriyel ağlara verilmediğini belirtiyor. Bilgisayarları etkileyen fidye yazılımlarının (ransomware) son zamanda endüstriyel ağları da etkilemeye başladığını anlatan Kırkgöz, hacker’ların fabrikalardaki üretimi durdurup daha sonra fidye istediklerini söylüyor. Türkiye’nin fidye yazılımlarından etkilenmede dünyada üçüncü sırada olduğunu anlatan Kırkgöz, birçok firmanın bu yüzden sıkıntı yaşadığını belirtiyor.

Fortinet ülkemizde 9 yıldır faaliyet gösteriyor ve endüstriyel sistemler için özel güvenlik çözümleri sunuyor. Ürünlerinin kobilerden operatörlere kadar geniş bir yelpazede kullanıldığını anlatan Melih Kırkgöz, güvenlikte uçtan uca çözümler sunduklarını söylüyor. Fortinet’in endüstriyel çözümleri toza, ısıya ve neme dayanıklı ürünlerden oluşuyor ve kurumsal ağ ürünleri ile tamamen entegre çalışıyor.

Endüstriyel veri hırsızlığının da büyük bir tehdit olduğunu belirten Melih Kırkgöz, firmaların kesinlikle endüstriyel ağ güvenliği ürünleri kullanmaları gerektiğini, bilinmeyen tehditler içinse sandbox sistemlerinin kullanılmasını söylüyor. Endüstriyel sistemlerin de kurumsal ağlar gibi DDoS saldırılarına açık olduğunu anlatan Kırkgöz, geçtiğimiz hafta yaşanan DDoS saldırısına dikkat çekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.