btbilgi

Siber saldırılar son yıllarda şiddetlenerek artıyor. Bu saldırıların 2020’de yaklaşık yıllık 6 trilyon dolar zarar yol açması bekleniyor. Saldırıların hedeflerinin, cihazlara zarar vermekten çok kurumların işlerini durdurmaya yönelik zararlar vermek olduğu da kaydediliyor. Buna karşı güvenlik önlemleri ve siber savunma sistemleri geliştikçe, kötü niyetli saldırganların da tekniklerini evrimleştirdikleri bir gerçek.

Araştırma firması IDC’nin (International Data Corporation) yaptığı bir çalışmaya göre, siber saldırıları engellemek için yapılacak küresel yatırımlar da hızla artacak. Firmanın hazırladığı 2016-2020 Küresel Güvenlik Hizmetleri raporuna bakılırsa, gelecek 5 yıl içinde siber savunma harcamaları yılda 1 trilyon dolara çıkacak.

Raporda, saptanan siber saldırıların yaklaşık yarısının küçük işletmelere yönelik yapıldığına işaret ediliyor. Saldırıların amaçları arasında finansal/kurumsal bilgilerin çalınması, zimmete para geçirme, hacklenen bilgilerin ve sistemin silinerek şirketin itibarsızlaştırılması olduğu da verilen bilgiler arasında.

Clonera Bilişim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Evren Ballı

Konu ile ilgili açıklama yapan Clonera Bilişim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Evren Ballı, 2020 yılında siber savunma teknolojilerine bugnden 50 kat daha fazla ihtiyaç duyulacağını söyledi. Bu konuda Türkiye ile ilgili bilgi veren Ballı “Yapılan araştırmalara göre 2020 yılında 50 milyar elektronik cihazın internete bağlı olacağı öngörülüyor. Türkiye şu anda, dünyada zararlı yazılımlardan etkilenen bilgisayar sayısında yüzde 48,02’lik bir oran ile ikinci sırada yer alıyor” diye konuştu.

Ballı, kurumların maruz kaldıkları saldırılar yüzünden dijital sermayelerinin ve iş sürekliliğinin büyük risk altında olduğu yönünde uyarıda bulundu. Ayrıca ciddi bir dijital felakete uğrayan firmaların yüzde 93’ünün, en fazla 5 yıl içinde faaliyetlerine son vermek zorunda olduklarına dikkati çekiyor. Firmaların iş sürekliliğini garantilemek ve siber saldırıdan en az zararla çıkmalarını sağlamak için, komple bir destek çözümüne ihtiyaçları olduğu ortaya çıkıyor.

Clonera bu alanda firmalara yardımcı olabilmek için, Türkiye’de ilk kez sunulan “Felaket Kurtarma” paketini oluşturmuş. Ballı, “Clonera ile sadece altyapı ve yazılım katmanına değil, felaket kurtarma için gerekli olan tüm bileşenlere yüzde 80 daha az maliyetle sahip olunuyor.” şeklinde açıklama yaptı. Bu serviste amaç siber saldırıya uğramış firmaların prestij, zaman ve para kaybına uğramalarına fırsat vermeden, işlerine devam edebilmelerini sağlamak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.