btbilgi

Günümüzde ödeme endüstrisi çeşitli teknolojik ve ekonomik faktörlerin etkisiyle değişim halinde. Ödeme teknolojilerinde kat edilen hızlı gelişmeler de, bu değişimleri daha da belirgin bir hale geiriyor. Dijital ödemelerde yeni seçenklerin artması, piyasaya yeni oyuncuların girmesi ve anında ödeme teknolojilerinin yerleşmeye başlaması, ödeme alışkanlıklarını değiştiren konuların başında geliyor. Bunun yanı sıra bu yıl itibarıyla hız kazanan blockchain çözümleri üzerine yapılan çalışmalar da büyük ihtimalle endüstriyi derinden etkileyecek.

Araştırma ve danışmanlık firması Capgemini’nin “2016 Ödeme Alışkanlıklarında Trendler” (Top 10 Trends in Payments in 2016) konulu raporunda, ödeme sistemleri endüstrisini etkileyecek en kapsamlı 10 trendi aşağıdaki gibi sıralanmış:

1) Ödeme sistemleri üzerinde gerçekleşen büyük yenilikler sürüyor
Ödeme yazılımları konusunda müşteri ve satıcı deneyimini artıran çeşitli gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişimler alıcıların ödemelerini bekleme yapmadan gerçekleştirmesini sağlarken, henüz altyapıyı ciddi bir biçimde etkilememiş durumda. Mobil uygulamaların, ödeme mekanizmalarını kendi içerisinde tutan uygulama içi ödeme hizmetine olan talep de giderek artış gösteriyor. Ayrıca giyilebilir teknolojiler yavaş yavaş ödeme yöntemleri arasındaki yerini almakta. Bu yenilikler mobil ödeme hacminde artışa neden olurken bu alandaki işlem hacminin 2020 yılına kadar yüzde 23,2 oranında büyümesi bekleniyor.

2) Düzenleyici mekanizmalar yenilikçiliği desteklerken rekabeti artırıyor
Müşterilerin verilerinin korunması ve güvenlik konularından yola çıkan yerel düzenleyici girişimler ve ISO 20022 gibi standartlar piyasayı küresel anlamda şekillendirmeye başladı. Piyasaya yeni giren şirketler, düzenleyici girişimleri yönlendirici rehberler hazırlaması için teşvik ediyor. Bu rehberler herkesin eşit olduğu bir ortam yaratıyor. Aynı şekilde Avrupa Komisyonu’nun de dahil olduğu birçok girişimin ajandalarında, artık yönetmeliklerin uygulanmasının yanı sıra yenilikçi ve rekabetçi yaklaşımları destekleyici eğilimler yer alıyor.

3) Yeni nesil altyapılar ödeme sistemlerinin şeklini değiştirecek
Ödeme endüstrisi yakın geçmişte özellikle müşteri ayağında birçok yenilikle karşılaşıyor. Artan sayıdaki yönetmeliklere uyum gerekliliği ve eski altyapılar gibi nedenlerden ötürü, ödemelerin işlenmesini sağlayan sistemler, bu gelişimleri henüz yakalayamadı. Buna karşılık olarak bankalar ve çeşitli ödeme şirketleri, altyapılarını tek bir noktada ödeme merkezleri oluşturacak şekilde dönüştürmeye başladı. Bu merkezler her çeşit ödeme iletimlerini işleme ve yeni servisleri kurma görevlerini üstleniyor.

Yakın zamanda çeşitli bankalar, program geliştiricilerinin özelleştirilmiş programlar yaratmaları amacıyla açık API’ler sunmaya başladı. Aynı şekilde ödeme şirketleri finansal kurumların müşterilerine, yeni ve rekabetçi ödeme ürünleri sunması amacıyla kullanılacak açık kaynak kodlu ödeme ağları kuruyor. Bunun yanı sıra dünya çapındaki birçok ülke ödeme altyapılarını anında ödemelere uygun hale getirebilmek için modernize etmeye başladı.

kredikart
Designed by Freepik

4) Anında ödeme sistemleri küresel ölçekte yaygınlaşıyor
Müşterilerin ödeme süresini kısaltma talepleri ve yetkililerin eski altyapıyı modernize etme çalışmalarının bir parçası olarak, günümüzde yaklaşık 35 ülke ya anında ödeme sistemlerini kurmuş durumda ya da işleme koymak için bir tarih belirledi. Yakın gelecekte bu sayının hızla artması bekleniyor.

Danimarka’da “RealTime 24/7” ve Singapur’daki “FAST” sistemleri yakın tarihte başarıyla işleme konulmuştur. Bu ikisi de 2015 yılında yayınlanan “World Payment Report” içerisinde bahsedilen İdeal 9 Anında Ödeme Sistemi listesinde yer almaktadır. Anında ödeme sistemleri ticari işlem hacmini artırarak, risk ile sahtecilik oranlarını düşürerek bankaların ve şirketlerin büyümesine katkıda bulunabilir. Bu piyasaya giriş yapan Dwolla ve Paypal gibi şirketler önemli oranlarda büyüdüler.

5) Bankalar ve şirketler, blockchain teknolojisini finansal hizmetlerde uygulayacak
Bitcoin’in temel aldığı teknoloji olan blockchain, dijital kura rota çizme amacından evrim geçirerek finans hizmetleri alanında akıllı sözleşmeler ve hizmetler sunmak için bir aracı konumuna yükseldi. Bu teknolojinin ticari işlemlerde katılımcılar arasındaki aracı işlem süresini düşürmesi ve işlemi daha transparan bir konuma getirmesi bekleniyor.

Blockchain teknolojisinin ana özellikleri şeffaf olması, merkezi olmayan yapısı ve çoklu imza gerektirmesidir. Bu sayede ağ üzerindeki bütün ticari işlemler takip edilebilir, ağın bütün üyeleri işlem sürecinde olan ticari aktivitelerden haberdar olur ve merkezi olmayan sistem ticari işlemlerin başarısız olma ihtimalini düşürür. Endüstrideki lider bankalardan bazıları (örneğin Almanya’daki Fidor) blockchain sistemlerini kullanmak için teknoloji firmalarıyla ortaklığa başladı. Bunlara yıl içinde yenileri eklendi.

(Devam ediyor)

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.