btbilgi

Yeni iş modellerine uyum konusunda birçok çalışan zorluk yaşıyor. Yarı zamanlı çalışma, evden çalışma gibi esnek çalışmayı sağlayan platformları tercih eden Y kuşağının davranışları ile birlikte, insan kaynakları yöneticileri iç kaynaklardan daha çok dış kaynakları yönetecek gibi görünüyor. İlerleyen zamanlarda değişime ayak uydurmak için, bir İK’cının teknolojiyi çok daha iyi kullanabilmesi gerekecek.

Peryön Kongresi kapsamında gerçekleşen “İş Modeli Devrimi: Yıkıcı iş modellerinin iş hayatına ve insan yönetimine etkisi” panelinde, Mentoro Platform Yönetici Ortağı Selen Kocabaş Y kuşağının çalışma hayatındaki yeri hakkında şunları söyledi:

“Y kuşağı aidiyet duygusu hissetmiyor, sonuca hızlı ulaşmak istiyor. X kuşağına göre daha sabırsızlar. Birey olarak fark edilmek istiyorlar. Takım çalışmasına yatkınlar fakat bağımsız olarak çalışmak istiyorlar. Birçok şeye sahip olmak değil, birçok şeyi deneyimlemek istiyorlar. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile belli platformlarda iş bulma olanakları arttı. Dolayısıyla dünya ileride çalışanların, birçok şirket ile çalışmaya başladığı bir yer haline gelecek. Teknolojik imkanlar ile uzaktan erişim mümkün olacak.”

Renault Bursa İnsan Kaynakları Meslek Sorumlusu Nevra Erim

Renault Bursa İnsan Kaynakları Meslek Sorumlusu Nevra Erim ise profesyonellerin Y kuşağı ile yaşamayı öğrenmeleri ve onları oryante etmeleri gerektiği kanısında. “Y kuşağından çok fazla çalışanımız var. Zaman içerisinde bu sayı daha da artacak, Z kuşağı da aramıza katılacak. Stajyer profilinde olumlu bir değişim görüyoruz” diyen Erim, Z kuşağı için “Daha duygusal yaklaşıyorlar, işin bütününü görmeye çalışıyorlar. Resmi anlamlandırmak isteyen bir yapıları var” vurgusunu yapıyor. Erim, X kuşağı ile karşılaştırıldığında Y kuşağında daha çok sirkülasyon gördüklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Genel olarak tüm şirketler için yüzde 5 civarında bir sirkülasyonun sağlıklı olduğu söylenir. Bizim şirketimizde de bu oran yüzde 3-5 civarlarında. Y kuşağını şirkette tutmanın en iyi yolunun mentorlük olduğunu düşünüyorum. Mentorlükte usta çırak ilişkisi vardır. Koçluktan farklıdır. Y kuşağının X kuşağını iş yerinde rol model olarak alıp, onların davranışlarını sergilemeye başladığını gözlemliyorum. X kuşağının, Y kuşağını eğitim parkuruna sokmasının sağlıklı olacağını düşünüyorum”.

Netaş Ücret ve Yan Haklar & IK Destek Çözümleri Kıdemli Müdürü Ahmet Alp Söker

Netaş Ücret ve Yan Haklar & İK Destek Çözümleri Kıdemli Müdürü Ahmet Alp Söker “Netaş çalışanlarının yaş ortalaması 33, dolayısıyla şirketimiz dinamik bir ekipten oluşuyor. Şöyle bir gerçek var ki, eski kuşaklar şirketin sağladığı imkanlar ile yetiniyordu; fakat Y kuşağı ile birlikte beklentiler yükseldi. Y kuşağı sabırsız olduğu için işten ayrılıyor. Netaş’ta sirkülasyon oranının yüzde 15 olduğunu söyleyebilirim. Yeni kuşağı çalıştığı ortamdan zevk almak istiyor, baskı altında çalışmak istemiyor. Dolayısıyla ileride ortak çalışma alanlarına ilginin artacağını düşünüyorum. Ofislerde amirlerin iyi bir koçluk ya da mentorlük yapacak liderlere dönüşmesi gerekecek” dedi.

Trenkwalder İnsan Kaynakları Çözümleri İnsan Kaynakları Direktörü Ülkem Özkan

Trenkwalder İnsan Kaynakları Çözümleri İK Direktörü Ülkem Özkan “Y kuşağı X kuşağı gibi saatlerce masasında oturup, iş süreçleri ile ilgilenmiyor. Y kuşağı için dinamik ortamlar yaratılması gerekiyor. Onlara daha esnek çalışma fırsatları sunmamız lazım. Telefonunuz ve bilgisayarınız varsa her yer ofis olabilir. Sonuç odaklı olmak lazım. Y kuşağına yol göstermek, amaçlarını belirlemelerine yardım etmek gerekiyor.” diyerek görüşlerini ifade etti.

İnsan Kaynakları ve Endüstriyel İlişkiler Danışmanı Salih Ertör

Mercedes-Benz’de 37 yılını tamamlayıp geçtiğimiz sene emekli olan Mercedes Benz İK Direktörü Salih Ertör, İnsan Kaynakları ve Endüstriyel İlişkiler Danışmanı olarak çalışıyor. Ertör’ün, Y kuşağının geleceğin çalışma sistemini etkileyeceği yönündeki görüşleri şu şekilde:
“Y kuşağı çalışma hayatına başladıktan 3 ya da 4 yıl sonra önlerini görmek istiyor, ne istediğini daha rahat talep edebiliyor. Emekli olana dek aynı iş yerinde çalışmak istemiyor. Ama çok yerde hizmet verebilme, katma değer yaratabilme peşinde. Şirketlerin Y kuşağını elinde tutmaları için onların istedikleri çalışma ortamını sağlamaları ve onları karar süreçlerin içerisine dahil ederek verimliliklerini artırıcı ortamı hazırlamaları gerekiyor. Z kuşağı için de bu farklı olmayacaktır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.