btbilgi

Bilişim alanında beklenen trendlerin en önemlilerinden biri, Nesnelerin İnterneti teknolojisini kullanan aygıtların yetkinliklerinin gelişmesi. Örneğin cüzdanınızı düşürdüğünüz kanepenin, telefonunuza mesaj yollaması. Veya buzdolabınızın sizin uğraşmanıza gerek kalmadan yiyecek siparişi vermesi gibi. Yakın gelecekte aygıtların birbiriyle, günümüzde olduğundan çok daha iç içe işlev görmesi beklenmekte.

Bu gelişmelerin önündeki engellerin başını çeken konu güç kullanımı. Güç kullanımı pillerden veya prizlerden sağlanabilir olsa da, bu durum her zaman kullanışlı değil. Washington Üniversitesi’nde çalışan Shyam Gollakota ve ekip arkadaşları, yeni bir pasif Wi-Fi teknolojisi ile bu durumu değiştirmek niyetinde.

Günümüzde birbiriyle iletişim kurabilen çipli aygıtlar genellikle Wi-Fi veya Bluetooth gibi kablosuz teknolojiler kullanırlar. Bu aygıtlarda bulunan çipler, karşılıklı iletişimde bulunabilmek için bir kısa dalga üretirler. Üretilen dalganın üzerine veri yazarak, karşı tarafın okuyabileceği bir dijital sinyal üretilmiş olur. Günümüzde bu sinyali yazmaktan sorumlu bileşenler gittikçe efektif hale gelirken, dalga üreten bileşenler büyük bir gelişim gösterememiş durumda.

Dr. Shyam Gollakota
Dr. Shyam Gollakota (Kaynak: MIT Electrical Engineering & Computer Science)

Dr. Gollakota ve araştırma arkadaşları, dalga üretimi ve sinyalin yazılma işlemlerini birbirinden ayırt etmek üzerine çalışıyorlar. Tasarladıkları pasif Wi-Fi sistemine göre, merkezi bir iletim cihazından üzerine yazılmamış bir dalga üretiliyor. İletişim kurmak isteyen aygıtların üzerindeki çipler üretilen dalgayı geri yansıtarak veya emerek, ikili sayı sistemine uygun 1 veya 0 sonuçlarını oluşturuyorlar. Sinyal bu şekilde yazılmış oluyor. Geri yansıtma ve emilim işlemi ise basit bir anahtar mekanizması sayesinde gerçekleşiyor.

Cihzların iletişim çipleri için dalga oluşturma zorunluluğu ortadan kalkınca, enerji tüketimleri binlerce kat düşmüş oluyor. Gerekli anahtar sistemi şu anki çiplerin tükettiğinin yanında çok küçük bir miktar enerji tüketiyor. Bu nedenle çip için gerekli akımın rahat bir şekilde emilen dalgalardan elde edilebileceği öngörülmekte.

Dr. Gollakota tasarladıkları pasif Wi-Fi çiplerinin saniyede 11 megabit hızında veri iletimi yapabildiğini iddia ediyor. Her ne kadar bu hız şu andaki Wi-Fi sistemlerine göre yavaş olsa da, düşük enerjili Bluetooth teknolojisinden yaklaşık 10 kat daha hızlı. Nesnelerin İnterneti kategorisindeki cihazlar için düşük enerjili Bluetooth popüler bir seçim. Fakat Gollakota’nın çipleri bu teknolojinin yerini alabilir. Ekip, bu şekilde çalışan bir çipi Boston’da Mart ayında gerçekleşecek USENIX Sempozyumu’nda (14. USENIX Symposium on Networked Systems Design and Implementation) göstermeyi planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.